O czym należy pamiętać przy organizacji ślubu i wesela?

O czym należy pamiętać przy organizacji ślubu i wesela?


Ślub oraz wesele to dwa wydarzenia w życiu, które przez wiele osób uważane są za najważniejsze. Organizacja wesela i ślubu to bardzo duże wyzwanie logistyczne i finansowe. W jaki sposób przygotować wszystkie niezbędne rzeczy, aby jednocześnie nie zbankrutować? O czym należy pamiętać przy organizacji ślubu i wesela? Takie pytanie zadaje sobie wiele par młodych oraz ich rodzin. W dzisiejszym artykule doradzamy, jak zorganizować ślub i wesele. 

Organizacja wesela i ślubu – jak się za to zabrać?

Organizacja wesela i ślubu to bardzo długi proces, któremu trzeba poświęcić sporo uwagi. Musimy przecież wybrać termin, salę na wesele, ustalić jadłospis, ewentualne zabawy, wybrać obrączki, przygotować listę gości, ustalić ich miejsca przy stole. Osobną kwestią jest zakup sukienki ślubnej i garnituru. Liczba rzeczy, o których nie można zapomnieć, jest naprawdę ogromna. Niniejszy poradnik będzie bardzo pomocny dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą jak się za to zabrać. 

Data wesela – jaka będzie najlepsza?

Określenie daty, w której ma mieć miejsce organizacja wesela i ślubu, nie jest sprawą prostą. Powinniśmy jednak zacząć od tej kwestii – wszystkie dalsze decyzje będą uzależnione od wybranego terminu, dlatego trzeba podejść do tego z dużą rozwagą i odpowiedzialnością. Oczywiście zmiana ustalonego raz terminu byłaby możliwa, jednak im bliżej będzie do terminu wesela, tym z większymi kosztami będzie się to wiązało. Z tego względu najlepiej jest wybrać taki termin, który zostanie dobrze przemyślany i którego nie będzie trzeba zmieniać. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu i nerwów. 

W jakim miesiącu zorganizować wesele? 

O czym należy pamiętać przy organizacji ślubu i wesela?Popularny przesąd mówi o tym, iż najlepszymi miesiącami na organizację wesela i ślubu są te, które zawierają w swojej nazwie literę “r”. Organizacja wesela i ślubu w takich miesiącach ma być gwarancją, iż życie przyszłej młodej pary będzie w pełni trwałe, zgodne i szczęśliwe. Osoby, które nie wierzą w magiczność liter alfabetu na swoje dalsze życie, mogą rozpocząć wybór miesiąca od tego, jaką porę roku lubią najbardziej.
Organizacja wesel ma miejsce oczywiście najczęściej w miesiącach wiosennych i letnich. To w pełni zrozumiałe. Od maja do września ma miejsce tak zwany sezon ślubny. W tym okresie jest duże prawdopodobieństwo, iż będzie dobra pogoda. Wiąże się to jednak jednocześnie z tym, iż ilość wolnych terminów jest bardzo mała. W przypadku organizacji wesela w miesiącach od września do maja ilość wolnych terminów jest o wiele większa. Nie oznacza to jednak, iż organizacja wesela w styczniu jest złym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie. Poza ciepłym sezonem nie będziemy musieli obawiać się trzydziesto-stopniowych upałów czy też ogromnych burz z piorunami. Gdy dopisze nam szczęście, ślub może odbyć się w przepięknej scenerii z mnóstwem śniegu. Takie okoliczności z pewnością spodobają się młodej parze jak i wszystkim zaproszonym gościom. Warto także wiedzieć o tym, iż terminy poza sezonem można rezerwować w o wiele niższych cenach. Dlatego jeśli nie zależy nam bardzo na organizacji wesela latem, to zaoszczędzimy sporo pieniędzy. 

W jakim dniu tygodnia zorganizować ślub i wesele? 

W większości przypadków organizacja wesel i ślubów ma miejsce w soboty. W ostatnim czasie jednak coraz częściej tego typu uroczystości organizuje się również w piątki i czwartki. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zorganizujemy ślub w piątek, to przygotowanie poprawin na sobotę w tym samym miejscu może okazać się niemożliwe ze względu na fakt, iż w tym dniu ma odbywać się kolejne wesele. 

Poznajmy ze sobą rodziców 

 Po wyborze dokładnej daty ślubu, trzeba przejść do kolejnego punktu. Jest nim zapoznanie ze sobą rodziców. Oczywiście dotyczy to tylko tych par, które dotychczas jeszcze tego nie zrobiły. W jaki sposób przygotować spotkanie, w którym nasze rodziny mają się poznać? Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim fakt, iż takie pierwsze spotkanie będzie bardzo stresujące dla wszystkich uczestników. Najlepiej na tę okazję przygotować jest jedzenie. Wspólne spożywanie posiłku powoduje, iż atmosfera będzie o wiele luźniejsza. Podczas jedzenia o wiele łatwiej jest znaleźć wspólny temat do rozmów. Pełne żołądki wpłyną także pozytywnie na nastrój wszystkich zgromadzonych osób. O czym rozmawiać podczas zaaranżowanego spotkania młodej pary z rodzicami? Najważniejsza wskazówka jest taka, iż najlepiej jest unikać wszelkich odwołań do kwestii politycznych. Może to doprowadzić do pojawienia się sporów i kłótni między teściami jeszcze przed ślubem. Najlepszym tematem do rozmów będą oczywiście kwestie związane z przygotowaniami do ślubu. 

Gdzie się spotkać? W domu czy w restauracji? 

Obiad w domu młodej pary lub domu rodziców będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na tym, aby spotkanie miało oficjalny ton. Z kolei spotkanie w restauracji okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli nie lubimy gotować bądź gdy zależy nam na tym, aby miało to oficjalny ton. Opcja ta będzie nas oczywiście kosztowała nieco więcej pieniędzy, jednak zaoszczędzimy sporo czasu na przygotowanie potraw oraz przekąsek. Za jedzenie musi płacić strona, która zaprasza.