Organizacja ślubu i wesela - krok po kroku

Organizacja ślubu i wesela – krok po kroku


Najważniejszy dzień w życiu młodych i zakochanych w sobie ludzi, czyli dzień ich ślubu wymaga dużej organizacji i odpowiedniego przygotowania. Przemyślenia, a także zamówienia wymagają między innymi zaproszenia ślubne, dekoracje oraz kwiaty. Każda decyzja podejmowana przed nadejściem dnia ślubu i wesela ma wpływ na wygląd i cały przebieg tego wyjątkowego dnia. Dlatego też warto zrobić sobie pewną listę: Organizacja ślubu i wesela – krok po kroku, co pozwoli na szczegółowe zaplanowanie ślubu bez pominięcia najważniejszych elementów.

Termin i lokalizacja

Pierwszą decyzją jaką państwo młodzi muszą podjąć jest lokalizacja wesela. Wybór sali weselnej ma wpływ na termin ślubu, ponieważ najpopularniejsze lokale i restauracje najczęściej mają rezerwacje na kilka lat do przodu. Dlatego też wybór miejsca wesela będzie determinował wszystkie dalsze decyzje, takie jak termin ślubu. Po zarezerwowaniu sali weselnej, należy udać się do urzędu lub kościoła, w zależności od własnych przekonań i porozmawiać o możliwości zawarcia związku małżeńskiego w wybranym terminie. Po zarezerwowaniu terminu wraz z właściwą godziną całej uroczystości, państwo młodzi otrzymują listę wszystkich wymaganych dokumentów, których złożenie warunkuje możliwość zawarcia związku małżeńskiego. Zawarcie związku małżeńskiego w kościele wymaga zorganizowania ślubu konkordatowego. Oznacza to, że państwo młodzi zobowiązania są do wypełnienia i podpisania wszystkich potrzebnych dokumentów urzędowych, aby wedle prawa stać się małżeństwem.

Lista gości

Organizacja ślubu i wesela - krok po krokuPo zarezerwowaniu sali weselnej i terminu uroczystości ślubnej, należy spisać chociaż wstępną listę gości. Może to być bardzo trudne zadanie, ponieważ liczne grono rodzinne u każdego z partnerów, a także często bliscy przyjaciele i znajomi, to osoby których nie może zabraknąć w tym ważnym dniu. Spisanie dokładnej listy gości pozwala oszacować ostateczną ilość weselników. Po sporządzeniu listy, można zamówić zaproszenia ślubne. Najlepszy moment, aby wręczyć zaproszenia ślubne to przynajmniej kilka miesięcy przed planowaną uroczystością. Dzięki temu, każdy z gości będzie miał szansę się przygotować i zaplanować odpowiednio ten czas. Zaproszenia ślubne dla gości przebywających za granicą, powinno wysyłać się z większym wyprzedzeniem, ponieważ organizacja przyjazdu w ich przypadku jest znacznie bardziej skomplikowana. Zaproszenia ślubne to pierwszy element dekoracyjny, jaki muszą wybrać państwo młodzi. Zamówienie personalizowanych zaproszeń to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie ważne informacje zostaną umieszczone według indywidualnych preferencji i wskazówek.

Stroje państwa młodych

Wybór sukienki ślubnej i garnituru powinien mieć miejsce przynajmniej kilka miesięcy przed planowaną data ślubu. Większość salonów zajmujących się szyciem sukien i garniturów, wymaga cierpliwości w oczekiwaniu. Rzadko występuje możliwość zakupienia wybranego stroju na miejscu i zabrania go ze sobą do domu. Aby więc poszukiwania nie były za bardzo stresujące i kojarzyły się wyłącznie z przyjemnym oczekiwaniem na dzień ślubu, warto rozpocząć je tuż po ustaleniu daty ślubu. Dobierając dodatki takie jak buty czy welon, należy brać pod uwagę miesiąc i ewentualną pogodę jaka może zapanować w dniu uroczystości.

Usługodawcy

Ogromne znaczenie dla powodzenia i dobrej organizacji całej uroczystości ślubnej oraz weselnej, ma wybór usługodawców. Fotograf, kamerzysta, zespół muzyczny i obsługa w sali weselnej będą mieli wpływ na satysfakcję pary młodej oraz gości. Jakiekolwiek problemy w komunikacją z usługodawcami należy rozwiązywać od razu i ewentualnie podejmować radykalne decyzje o ich zmianie odpowiednio wcześniej przed ślubem, tak aby mieć czas na znalezienie nowego usługodawcy. Nawet osoba wykonująca zaproszenia ślubne, może okazać się istotnym elementem, ponieważ jakakolwiek pomyłka na zaproszeniach, wprowadzi gości w błąd i zaburzy przebieg całego dnia. Fryzjer czy makijażystka mają z kolei wpływ na ostateczny wygląd panny młodej, którzy zostanie uwieczniony zarówno na filmie, jak i na zdjęciach. Za każdym razem podczas ich oglądania panna młoda oraz inni goście będą przypominać sobie o jej udanej lub zupełnie nieudanej fryzurze w dniu ślubu.

Dobry humor

Najważniejsze w dniu ślubu jest jednak nastawienie, ponieważ nawet najpiękniejsze dekoracje, zaproszenia ślubne i kwiaty w bukiecie nie sprawią, że para młoda będzie szczęśliwa. Dzień ślubu to przede wszystkim święto miłości, dlatego odpowiednie nastawienie i dobry humor to jedyne czego tak naprawdę potrzeba. Wiele miesięcy planowania i organizowania dnia ślubu, nie może zostać zniweczonych przez jedno burknięcie lub niemiłe słowo obcej osoby na przykład na sali weselnej. Nawet w przypadku drobnych pomyłek lub nieudanych atrakcji nie należy tracić humoru, ponieważ tak ważny dzień jest tym jedynym i najważniejszym. Para młoda, która za bardzo skupia się na szczegółach i zapomina o najważniejszej istocie tego dnia, nie będzie wspominać swojego wesela z wielką radością i miłością, lecz raczej z ogromną ulgą.