Dlaczego poprawny wybór gładzi szpachlowej jest tak ważny?

Dlaczego poprawny wybór gładzi szpachlowej jest tak ważny?


Budowa nowego bądź remont istniejącego mieszkania to na ogół bardzo czasochłonne zajęcie. Jednym ze sposobów na jego skrócenie, jest zaopatrzenie się zawczasu w wystarczającą ilość materiałów budowlanych i narzędzi, które będą nam potrzebne. Doskonałym przykładem jest gładź szpachlowa. Dlaczego poprawny wybór gładzi szpachlowej jest tak ważny? Jeżeli kupimy jej zbyt mało to wykańczanie ścian zajmie nam o wiele więcej czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne obliczenie naszego zapotrzebowania na ten materiał. Oprócz ilości warto zapoznać się z różnicami pomiędzy poszczególnymi rodzajami gładzi szpachlowej. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że wybierzemy właściwy produkt, aby stworzyć trwałe i atrakcyjnie wizualnie wygładzenie.

Czym jest gładź szpachlowa?

Trudno o lepszy materiał do wykańczania ścian podczas budowy lub remontu. Chociaż materiał ten cieszy się obecnie dużą popularnością, w przeszłości używano innych substancji. Właśnie dlatego w starym budownictwie stosowano tynk cementowo-wapienny. Liczne wady tego rozwiązania spowodowały, że obecnie gładź szpachlowa jest preferowanym materiałem budowlanym. Nałożenie warstwy tynku powodowało, że taka ściana posiada chropowatą fakturę. Co więcej, zaledwie po kilku latach eksploatacji, taki tynk zaczyna pękać. Bardzo szybko dochodzi więc do pogorszenia wyglądu wnętrza. Gładź szpachlowa jest pozbawiona wszystkich tych wad. Przy jej pomocy możemy stworzyć praktycznie nieskazitelną powierzchnię, która następnie można bez problemu pomalować lub pokryć tapetą. Nie istnieje problem osiadania kurzu w porowatej fakturze ściany. Gładź można używać zarówno podczas stawiania nowego budynku, jak i odnawiania starej kamienicy. Zazwyczaj podstawowym elementem takiej gładzi jest gips. Z uwagi na swoje właściwości, pełni jednocześnie funkcję wypełniającą i wiążącą. Oprócz tego obecne są inne minerały, które spowalniają wiązanie gipsu. To właśnie dzięki nim, mamy wystarczająco dużo czasu, aby na spokojnie pokryć daną ścianę. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy gładź szpachlową w formie suchej mieszanki albo pasty gotowej do natychmiastowego użytku. Poszczególne typy gładzi różnią się nie tylko ceną, ale również prawidłowym sposobem nakładania i tym, gdzie powinno się ich używać. Zanim więc kupimy taki materiał, musimy upewnić się jaki rodzaj gładzi szpachlowej będzie nam potrzebny.

W jakich miejscach przyda nam się gładź szpachlowa?

Dlaczego poprawny wybór gładzi szpachlowej jest tak ważny?Zależy to przede wszystkim od rodzaju gładzi, w jaki się zaopatrzyliśmy. Poszczególne typy posiadają specyficzne parametry i właściwości, które wpływają na optymalne miejsce dla ich zastosowania. Gładź szpachlowa używana do wygładzania ścian w salonie nie powinna być używana w łazience oraz kuchni. Oprócz charakteru pomieszczenia, duże znaczenie ma rodzaj materiału, z którego wykonana jest wygładzona powierzchnia. Gipsowa gładź szpachlowa najczęściej używana jest w pokojach mieszkalnych. Chodzi przede wszystkim o pomieszczenia sypialne i dzienne. Z kolei stosunkowo niska cena w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem przekładają się na dużą popularność gładzi gipsowej. Z uwagi na swoją przyczepność nie będzie problemów z aplikowaniem takiej gładzi niezależnie od rodzaju podłoża. Taki materiał przydaje się również do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Ewentualnie warto rozważyć stosowanie mieszanki gipsowo-polimerowej, jeśli potrzebujemy bardziej efektywnego rozwiązania. Gładzie szpachlowe z gipsowym składem nie są dostosowane do prawidłowego funkcjonowania w wilgotnych warunkach. Okresowa wilgotność pomieszczenia nie może przekroczyć 70%. Nie warto więc kłaść tego typu powłoki w łazience lub kuchni.

Jaki typ gładzi przyda się do wykańczania elewacji oraz naszej łazienki i kuchni?

Wysokie poziom wilgotności komplikuje wybór właściwej gładzi szpachlowej. Potrzebna jest mieszanka o specjalnym przeznaczeniu. Możemy wybrać mieszankę wapienną, gdyż bez problemu nałożymy na nią warstwę farby lateksowej bądź akrylowej. W przypadku ceramicznych kafli będziemy potrzebowali czegoś innego. Wapienna gładź szpachlowa nie jest w stanie utrzymać ciężaru takich kafli. Jeśli chcemy więc zamontować ceramiczne płytki na ścianie naszej kuchni, będziemy potrzebowali gładź polimerową. Zwana także akrylową, jest wysoce elastyczną substancją. Tym samym lepiej znosi wszelkie obciążenia oraz ruchy niewidocznego dla gołego oka. Chodzi mianowicie o płytki ceramiczne, które z czasem się poluzowały.

Przy wyrównywaniu ścian zewnętrznych budynku, zarówno gładź cementowa, jak i wapienna będą jednakowo przydatne. Odporność na działanie warunków atmosferycznych to podstawa podczas wykańczania elewacji. W przypadku bardziej dekoracyjnych zdobień lepiej sprawdzi się cementowa gładź szpachlowa. Mieszanka wapniowa nie jest wystarczająco elastyczna. Z drugiej strony taki materiał gwarantuje optymalny przepływ powietrza. Struktura zewnętrznych ścian nie będzie podatna na rozwój rozmaitych grzybów i pleśni. Z kolei gładź cementowa posiada właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że ściana pokryta taką powłoką nie będzie przepuszczała wilgoci. Tak zabezpieczone elewacje wyróżniają się wysokim poziomem wytrzymałości.