Wszystko co warto wiedzieć o transkrypcjach nagrań

Wszystko co warto wiedzieć o transkrypcjach nagrań


Niekiedy potrzebne jest oddanie nagrania do wykonania transkrypcji. Przepisanie samego nagrania może wydawać się prostą sprawą, jednak wcale tak nie jest. Warto wiedzieć jaką firmę wybrać, jakie materiały należy dostarczyć i jak przebiega cała współpraca. Każdy powinien liczyć się z tym, iż przepisanie nagrania może czasem zająć dłuższą chwilę. Na czas wykonania zlecenia wpływa wiele czynników. Wszystko co warto wiedzieć o transkrypcjach nagrań.

Czym jest tak właściwie transkrypcja?

Transkrypcja jest jest to tekstowy zapis nagrania. Osoba zajmująca się zapisem musi odsłuchać nagranie i spisać dosłownie całą jego treść. Zapisy mogą być wykonywane w różnych językach, w zależności od potrzeb i zajmują nawet do paru dni. Wiele firm oferuje usługi transkrypcji, ceny są jednak na rynku bardzo zróżnicowane.

Co można oddać do transkrypcji?

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń. Oddać można każde nagranie, nie jest to istotne jakie tematy są na nim poruszane czy ile ono trwa. Osoba spisująca treść zobowiązana jest do dochowania tajemnicy, jest to ważne kiedy wykonywana jest transkrypcja nagrania posiedzenia sądowego. Do transkrypcji można oddać również przemówienia, rozmowy telefoniczne, konferencje, historie rodzinne, kazania, wykłady, wywiady, i wiele innych. Doświadczony transkrybent zajmie się dowolną tematykę i wykona taką usługę w sposób profesjonalny.

Jaka jest cena transkrypcji?

Na koszt transkrypcji wpływa zwłaszcza to, ile czasu jest potrzebnego do jej wykonania. Wiele czynników może wpłynąć na to, że praca ta staje się wolniejsza i trudniejsza. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki materiał zostanie udostępniony przez klienta. Jeśli do zapisu jest nagranie o dosyć wysokiej jakości, kiedy słychać dokładnie każde słowo, ponadto użyty w nim język jest prosty i nie ma żadnych branżowych, specjalistycznych słów, wówczas ten proces jest łatwiejszy i szybszy. Jeśli jednak otrzymane nagranie jest w języku obcym, czy użyto w nim profesjonalnych zwrotów, w tym wypadu cały zapis zajmie o wiele dłużej. Każdy transkrybent chce wykonać swoją pracę rzetelnie i skrupulatnie, z tego względu może on sprawdzać, czy jego zapis danych słów jest poprawny.

Ile czasu zajmuje transkrypcja?

Profesjonalne osoby, zajmujące się przepisywaniem nagrań od dłuższego czasu, potrafią pisać na klawiaturze bardzo szybko, nawet w tempie 1000 znaków na minutę. Jest to o wiele szybciej aniżeli prędkość mówienia. Chodzi tutaj o tak zwane tradycyjne pisanie, bez korzystania z różnych funkcji, w tym skrótów czy uproszczeń języka. Przeważnie jednak osoby zajmujące się przepisywaniem nagrań uzyskują około 400 znaków na minutę, to jednak bardzo dobry wynik.

Co wziąć pod uwagę, wybierając transkrybenta?

Wszystko co warto wiedzieć o transkrypcjach nagrańWażne jest przede wszystkim to, aby jasno określić swoje własne oczekiwania. Należy ustalić to, jaka forma rozliczenia będzie najlepsza. Czy będzie to wynagrodzenie liczone od godziny pracy, od spisanych znaków czy może za wykonanie całego zadania? Warto zaproponować zadanie testowe, wówczas można sprawdzić umiejętności danej osoby co do jakości pracy i czasu pisania. Warto ustalić wcześniej wszelkie swoje wymagania i kryteria brane pod uwagę podczas doboru osoby spisującej nagranie. Przede wszystkim ważny jest czas realizacji zlecenia. Jeśli nagranie musi być wykonane jak najszybciej, można ustalić na to 24 godziny, jeśli nie jest to nic pilnego, można zarządzać jego wykonania do np. 72 godzin. Istotny jest także rodzaj transkrypcji i języka w jakim ona ma być. Można zdecydować się również na kompleksową usługę, nie tylko samej transkrypcji, ale także jej korekty i redakcji. Niekiedy można uzyskać również dodatkowe materiały powstałe z przepisanego nagrania. Wszelkie potrzeby powinny być jasno określone, będą one miały widoczny wpływ na czas pracy osoby oraz całkowitą cenę usługi.

Czy możliwe jest zlecenie transkrypcji nagrania w języku obcym?

Tak, jednak nie każda osoba podejmie się takiego zlecenia. Wykonawca musi bardzo dobrze znać obcy język, na jaki ma być przepisane nagranie. Taka usługa jest również z reguły droższa, porównując ze spisem nagrania w języku polskim.

W jaki sposób trwa cały proces transkrypcji, czego się można spodziewać, zlecając taką usługę?

Decydując się na transkrypcję nagrania, klient musi wiedzieć, iż otrzyma skrupulatnie i rzetelnie sporządzoną formę pisemną. Dostanie on plik zapisany w edytorze tekstowym, w którym przejrzyście zostały spisane wypowiedzi wszelkich osób na nagraniu. Niekiedy jest także możliwość skorzystania z dodatkowej opcji, wstawiania znaczników czasowych. W ten sposób można łatwiej odnaleźć pewne elementy nagrania. Zdecydowanie się na skorzystanie z usługi osoby spisującej nagrania, pozwala na zaoszczędzenie wiele stresu i nerwów. Jest to bowiem praca, która wymaga od osoby dużej cierpliwości, dobrego słuchu i precyzji w spisywaniu nawet bardzo trudnych, specjalistycznych słów. Oprócz tego należy mieć odpowiednie warunki do jej wykonania, nie można dać się rozpraszać, wokół powinna panować cisza i spokój. Profesjonalne firmy gwarantują wysoką jakość wykonania transkrypcji i atrakcyjne ceny dla swoich klientów.