Transport - czy samochód dzisiaj jest koniecznością?

Transport – czy samochód dzisiaj jest koniecznością?


Transport – czy samochód dzisiaj jest koniecznością? Coraz więcej osób posiada swój własny samochód. Przyczyny są różne, mieszkanie gminie, gdzie transport publiczny nie istnieje potrzeba dojazdów do pracy, posiadanie dzieci czy chęć robienia dużych zakupów z możliwością przywiezienia ich do domu. Jednak w dużych miastach coraz więcej osób stawia na alternatywne rozwiązania.

Problemy z transportem publicznym w mniejszych miejscowościach i gminach zmuszają mieszkańców do zakupu własnych samochodów

Współcześnie dla wielu osób samochód osobowy jest niezbędnym elementem życia codziennego. Wykluczenia komunikacyjne niejednokrotni dają się we znaki, ponieważ w wielu polskich miejscowościach, które nie mają zbyt dużej ilości mieszkańców, transport publiczny nie istnieje. Jest to spowodowane zazwyczaj czynnikami ekonomicznymi. Z jednej strony mamy do czynienia z brakiem finansowania ze strony samorządu lokalnego, którego nie stać na otwarcie linii, która mogłaby przewozić mieszkańców pomiędzy poszczególnymi gminami. Z drugiej zaś prywatni przewoźnicy, którym także nie opłaca się otwierać linii w miejscowościach, w których wiele osób ma samochód i wybiera właśnie taką formę transportu. Wiele osób na co dzień używa samochodu, by bezpiecznie i szybko dojechać do pracy. Inni z kolei korzystają z tego właśnie środka transportu tylko w momencie, kiedy wyjeżdżają gdzieś za miasto lub w dłuższą podróż, tak by przebiegła ona maksymalnie komfortowo. Samochód spełnia również swoje zadanie w momencie kiedy posiadamy dzieci. Wówczas każda wyprawa z nimi na zakupy z wykorzystaniem komunikacji miejskiej może okazać się dosyć trudna. Dlatego też samochód szczególnie w XXI wieku stał się jednym z najbardziej potrzebnych elementów w gospodarstwach domowych. Ważnym aspektem jest także fakt, że współcześnie znajdziemy na rynku szerokie spektrum samochodów, na które możemy sobie pozwolić.

 

Coraz więcej osób może pozwolić sobie na zakup samochodu. Zarobki Polaków pozwalają na zakup pojazdu w różnym przedziale cenowym

Zarobki Polaków pozwalają na posiadanie czterokołowego pojazdu i nie jest to już szczególne dobro, a coś, na co coraz więcej osób także tych nie posiadających partnera, może sobie pozwolić. Ceny samochodów nowych, prosto z salonu, już w momencie zakupu drastycznie spadają. Dlatego nawet jeśli chcemy kupić zupełnie nowy pojazd, to musimy mieć świadomość, że nie opłacalnym jest szybka sprzedaż, ponieważ straty będą nieadekwatne do zużycia pojazdu. Coraz więcej młodych ludzi także decyduje się na zakup samochodu. Jedni kończą szkołę średnią i idą do pracy, inni z kolei decydują się na dalsze kształcenie i po skończonych studiach podejmują dobrze płatną pracę, nie zawsze związaną z zawodem. Kiedy nasz status materialny jest dosyć stabilny, wówczas wiele osób decyduje się na zakup swojego samochodu.

Warsztat samochodowy – ważne miejsce na mapie miasta. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając swojego mechanika?

Decydując się na zakup samochodu, warto mieć zawsze na tak zwanym podorędziu również kontakt do warsztatu samochodowego. Pewnie wiele osób może sobie przypomnieć sytuację, że kiedy chcieli wyjechać z parkingu, okazało się, że auto nie chce odpalić. Lub co gorsza, gdzieś na środku drogi nagle samochód stanął i dalsza podróż nim była niemożliwa. Dlatego też tak istotną kwestią jest posiadanie wówczas w swoim portfelu wizytówki do dobrego warsztatu samochodowego lub mechanika, który będzie w stanie nam sprawnie i szybko pomóc. Dobrym pomysłem jest także zapisanie numeru telefonu do warsztatu samochodowego w swoich smartfonie. Dzięki czemu w razie nagłego przypadku, będziemy mogli szybko i sprawnie skontaktować się z warsztatem. Pomoc dobrego i sprawdzonego mechanika dzisiaj jest bardzo ważna. Niestety cena to nie wszystko i niejednokrotnie możemy spotkać się z warsztatami, gdzie niska cena usług niekoniecznie idzie w parze z och jakością. Dlatego warto rozważyć różne oferty, zapytać znajomych o miejsca, z których usług korzystają. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek, a nasz samochód w razie potrzeby będziemy mogli odstawić do warsztatu samochodowego.

Alternatywne rozwiązania transportu w mniejszych i większych miejscowościach. Jak uniknąć korków?

Jednak poza korzystaniem z samochodów czy komunikacji miejskiej, zauważalny jest coraz częściej, szczególnie w większych miastach próba zachęcenia społeczności do korzystania z rowerów czy też elektrycznych hulajnóg. Alternatywne środki przemieszczania się mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Wiele gmin decyduje się na budowę nowoczesnych ścieżek rowerowych oraz tras, które będą bezpieczne dla rowerzystów w każdym wieku. Dzięki tym właśnie zabiegom, coraz więcej osób odciąża zakorkowane w godzinach szczytu ulice. Warto wspomnieć także o tym, że używając tego rodzaju rozwiązań niejednokrotnie o wiele szybciej będziemy w stanie przebyć nasza trasę, ponieważ nie będziemy zmuszeni stać w długim korku. Warto rozważać różne opcji przemieszczając się po mniejszych i większych miejscowościach, wybierając jednocześnie transport, który pozwoli nam szybko i sprawnie podróżować.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl