Monitorowanie pojazdów za pomocą GPS staje się coraz popularniejszy. Monitoring GPS pojazdów – na czym polega i jakie ma zalety? To rozwiązanie technologiczne nie dotyczy tylko i wyłącznie dużych firm transportowych, posiadających ogromną flotę aut. Coraz częściej małe firmy decydują się na montaż odpowiedniego systemu GPS, który pozwoli skutecznie monitorować firmowe pojazdy. Na czym tak naprawdę polega monitoring GPS pojazdów? Jakie korzyści gwarantuje tym, którzy na niego postawią i będą stale korzystać?
Na czym polega monitoring GPS floty pojazdów?
Zastosowanie monitoringu GPS pojazdów wymaga inwestycji w odpowiednie urządzenia. Chcąc mieć dostęp do dokładnych danych, konieczne jest zdobycie precyzyjnego lokalizatora, który jest wyposażony w profesjonalny modem GPS. Tanie modele, szczególnie pochodzące z dalekiego wschodu, zazwyczaj nie zagwarantują precyzyjnych danych, co znacznie obniża ich użyteczność.
Przekaźnik (in. pozycjoner), wyposażony w radioodbiornik, montowany jest w pojeździe. Ów radioodbiornik, przy zastosowaniu techniki GPS, przekazuje oraz gromadzi informacje odnośnie pozycji samochodu. Naturalnie należy pamiętać o tym, że gromadzenie i przekazywanie informacji o pozycji auta nie jest jego jedynym zadaniem. Dodatkowo przekazuje dane odnośnie prędkości, z jaką porusza się auto, ile przebyło kilometrów. Dla firm ważne są również informacje dotyczące takich zdarzeń jak choćby stan paliwa w pojeździe, zatrzymanie czy też ponowne włączenie silnika. Wszystkie te dane, zgromadzone przez przekaźnik, wysyłane są na serwery, gdzie są przetwarzane na informacje, z których korzystają zlecający usługę monitorowania GPS pojazdu.
Z powyższych informacji jednoznacznie wynika, że monitoring GPS montowany w pojazdach, ma za zadanie nie tylko sprawdzać aktualną pozycję samochodu na trasie. Jest przydatnym narzędziem do stałej kontroli nad pracą kierowców. Pozwala mieć świadomość, jaki jest stan i zużycie paliwa pojazdu. Monitoring GPS w pojazdach staje się również dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek kradzieży.
Zalety używania monitoringu GPS pojazdów
Wyposażenie pojazdów w monitoring GPS jest gwarantem licznych zalet. Należy wymienić te najważniejsze, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie każdej firmy, niezależnie od jej wielkości.
Efektywniejsze działania logistyczne. Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie monitoringu GPS we flocie firmowej i umiejętne analizowanie danych, pozwala na znacznie efektywniejsze planowanie i realizowanie procesów logistycznych. Efektywne ustalanie zleceń do wykonania, planowanie optymalnych tras i szybsze reakcje na zainteresowanie usługami klientów. Wszystko to przekłada się na wyższy zysk firmy.
Możliwość zmniejszenia kosztów z tytułu zakupu paliwa. Kolejną zaletą, która wynika z posiadania systemu monitoringu GPS pojazdów, jest możliwość zmniejszenia wydatków na paliwo do służbowych pojazdów. System dokładnie monitoruje zużycie paliwa i generuje dane, które pozwolą wprowadzić zmiany do pracy kierowców. To może zaowocować niższymi wydatkami na paliwo.
Monitoring pracy kierowców. Poprzez posiadanie monitoringu GPS w pojazdach firmowych, doskonale wiadomo, gdzie znajduje się pracownik. Czy rzeczywiście w trakcie pracy pochłonięty jest wykonywaniem czynności, związanych ze stosunkiem pracy?
Ułatwienie dla księgowości. Profesjonalny monitoring GPS pomaga w prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu. Każdy przejazd firmowym autem jest przecież monitorowany i zapisywany na serwerze. Księgowi rozliczający firmowe pojazdy, otrzymują gotowe informacje do wykorzystania.
Lokalizacja pojazdu na wypadek kradzieży. Monitoring GPS pozwala śledzić pozycję auta w czasie rzeczywistym. Zatem w sytuacji jego kradzieży, właściciele firm mogą na bieżąco sprawdzać, gdzie znajduje się ich auto.