Drogie gadżety? Warto przeczytać przed ich zakupem

Drogie gadżety? Warto przeczytać przed ich zakupem


Najnowszej generacji laptop, nowoczesny smartfon czy smartwatch to tylko niektóre gadżety, które tak chętnie kupujemy. Nie jest tajemnicą, że liderem na rynku wśród modnych i drogich komputerów i telefonów komórkowych jest firma Apple. Od początku swojego istnienia znawcy tematu twierdzili, że produkuje ona typowe gadżety, które funkcjami nie odbiegają od innych, tańszych marek. Oto, co warto wiedzieć: drogie gadżety? Warto przeczytać przed ich zakupem.

Droższe nie znaczy lepsze

Drogie gadżety? Warto przeczytać przed ich zakupemPrzede wszystkim zastanówmy się, czego oczekujemy od naszego telefonu czy komputera? Sięgając po droższe modele z pewnością liczymy na to, że będą one bardziej funkcjonalne lub posłużą nam nieco dłużej. Niektórzy kupują produkty marki Apple tylko ze względu na to, że są one modne i ich posiadacze oceniani są jako osoby dobrze uposażone. Niemniej jednak ten aspekt pozostaje wciąż kwestią dyskusyjną i otwartą, dlatego skupmy się na funkcjonalności. Każdy z nas potrzebuje nieco innych funkcji laptopa czy telefonu. Jedni liczą na to, że będą mogli na nich szybko przeglądać internet (co też nie do końca jest kwestią samego sprzętu, ale również rodzaju internetu, z którym mamy połączenie) inna zaś potrzebują dobry sprzęt na przykład do prowadzenia konferencji online, wykładów czy prezentacji. Sprzęt biznesowy powinien posiadać zupełnie inne parametry, niż ten użytkowany do celów prywatnych, dlatego zakup telefonu marki Apple niekoniecznie będzie dobrym pomysłem, gdy myślimy o przekazaniu go pracownikom. W kontekście użytku prywatnego inne marki wypuściły w ostatnim czasie na rynek szereg produktów, które charakteryzują się lepszymi parametrami, niż sprzęt marki Apple. Mowa tu choćby o oprogramowaniu, które nie jest kompatybilne ze wszystkimi aplikacjami czy programami, co może znacznie utrudniać zarówno pracę biurową, jak i codzienny, własny użytek. Nie warto więc łudzić się, że droższy sprzęt oznacza lepszą jakość czy funkcjonalność, choć pewnie bardzo byśmy sobie tego życzyli szczególnie w sytuacji, gdy nie lubimy często wymieniać sprzętu. 

Trudna naprawa

Naprawa Apple może niejednokrotnie okazać się trudna w realizacji. Niestety, naprawa Apple rzadko może odbywać się w popularnych, dostępnych w wielu miejscach serwisach telefonów czy komputerów. Przede wszystkim naprawy Apple nie może podjąć się byle kto, gdyż grozi to utratą gwarancji, jaką producent daje na swój drogi sprzęt. Naprawa Apple musi się więc odbywać w autoryzowanych salonach, które w większych miastach znajdują się zwykle w galeriach handlowych, jednak w mniejszych miejscowościach zwyczajnie ich nie ma. Dlatego też przed zakupem telefonu czy komputera z logo jabłuszka dobrze jest przemyśleć, gdzie – w razie wypadku – będzie odbywać się naprawa Apple. Jest to o tyle istotne, że sprzęt marki Apple często ulega uszkodzeniom, co potwierdzają jego użytkownicy. Wybita szybka, niedziałający ekran dotykowy czy problem z uruchomieniem komputera to tylko niektóre sytuacje, które wymagają naprawy Apple. Niestety, właściciele sprzętu potwierdzają, że jest on bardzo czuły na wszelkie, nawet drobne elementy, takie jak piasek czy kurz. I choć producenci robią co mogą, aby nieco poprawić jakość produktów, w dalszym ciągu naprawa Apple często staje się koniecznością. Jest to problematyczne szczególnie w czasie wyjazdów, gdy nie może pójść po pomoc do pierwszego napotkanego serwisu, a musimy udać się do specjalistów od naprawy Apple. Warto więc rozważyć tą kwestię przed zakupem sprzętu marki Apple. 

Koszty firmy?

W kontekście firm zakup drogiego sprzętu często ma drugie dno. Nie chodzi tutaj tylko o to, aby wyposażyć pracowników w odpowiedni sprzęt biurowy, ale i nieco podnieść koszty działalności firmy. Sam zakup laptopa czy telefonu rzadko kiedy jest kosztem, choć od niedawna przedsiębiorcy mają możliwość wrzucić jednorazowo w koszty sprzęt o wartości do 10 tysięcy złotych. Niemniej jednak większość decyduje się rozłożyć koszty w czasie i wprowadzać je do ksiąg w formie amortyzacji. Zakup droższego sprzętu oznacza większe, miesięczne koszty amortyzacji. Wbrew pozorom celem niektórych firm nie jest obniżenie kosztów działalności, a ich znalezienie. Pomaga to obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym PIT lub CIT. Warto także mieć na uwadze, że sprzęt z logo jabłuszka niejednokrotnie podnosi prestiż firmy w oczach kontrahentów czy klientów. Ze względu na jego cenę często przez osoby trzecie jego posiadacze postrzegani są jako bogatsi i bardziej eleganccy. Niestety, sprzęt marki Apple ma też swoje drugie dno. W przypadku firm może on się nie sprawdzić, gdyż instalacja nie każdego oprogramowania jest na nim możliwa. Tymczasem dziś praktycznie nie ma firmy, szczególnie większego formatu, która nie pracuje na programach klasy ERP. Warto więc pamiętać o tym przed zakupem sprzętu.

Marka Apple choć znana i przez wiele osób lubiana, ma również swoje wady. Przed zakupem telefonu czy laptopa tejże marki warto zastanowić się, czy aby na pewno jest to właśnie to, czego oczekujemy i co chcemy posiadać w swoich zasobach. Wydatek na tego sprzęt jest bowiem niemały, natomiast użyteczność może okazać się niewielka.