Rusztowania elewacyjne

Rusztowania elewacyjne


Rusztowania elewacyjne służą do wykonywania prac remontowych i restauratorskich elewacji budynków. Tworzą wygodne i bezpieczne środowisko dla pracowników przy wykańczaniu ścian zewnętrznych na wysokości. Rusztowanie elewacyjne jest praktycznie niezbędne do wykonania okładzin, izolacji, hydroizolacji, tworzenia systemów wentylowanych itp. Dzięki prefabrykowanej konstrukcji pozwalają nie tylko na swobodne poruszanie się po powierzchni roboczej, ale również na przechowywanie niezbędnego materiału budowlanego i narzędzi. A zastosowanie trwałych elementów i różnorodnych rozwiązań mocujących zapewnia im odporność na obciążenia odkształceniowe i wszechstronność zastosowania.

Zastosowanie rusztowań elewacyjnych

Wykorzystanie rusztowań elewacyjnych rośnie z roku na rok, ponieważ tego typu sprzęt pomocniczy do pracy na wysokości zapewnia najbardziej wydajne i bezpieczne warunki pracy, zachowuje swoje właściwości użytkowe przez wiele lat i jest stosunkowo niedrogi. Najczęściej rusztowania kupowane lub wynajmowane są do prostych prac elewacyjnych, naprawczych i złożonych prac renowacyjnych. Jeśli chodzi o licowanie lub malowanie ścian budynków (i innych podobnych prac), kupuje się dla nich niedrogie rusztowania elewacyjne, a najczęściej są to rusztowania ramowe.

Rusztowanie elewacyjne składa się z takich elementów jak:

 • Ramki.
 • Drabiny.
 • Podesty.
 • Barierki.
 • Kotwy.
 • Stopy regulowane.

Jakie są rodzaje rusztowań elewacyjnych?

W zależności od rodzaju i wysokości budynku, dla którego konieczne jest wykonanie prac elewacyjnych, rusztowania mogą różnić się cechami konstrukcyjnymi i sposobami mocowania. Zastosowanie niezbędnej konfiguracji pozwala na odpowiednie dopasowanie konstrukcji podczas instalacji, aby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki pracy budowlańcom. Należy wziąć pod uwagę, że wybór takiego lub innego rodzaju rusztowania elewacyjnego wpłynie na wygodę i bezpieczeństwo pracowników, którzy będą wykonywać prace budowlane. Ponadto docelowo rodzaj budowy determinuje koszt prac i termin ich wykonania. Projekt konstrukcji i metody mocowania, które zapewniają możliwość montażu i regulacji rusztowania podczas instalacji, zależą od wysokości budynku, powierzchni, na której prowadzone są prace, geometrii elewacji, a także wymagań dotyczących obciążenia.

Do prac budowlanych zastosuj rusztowanie elewacyjne ramowe

W przypadku prac elewacyjnych wykorzystywane jest rusztowanie elewacyjne ramowe. Najprostszy i najczęstszy projekt typu ramy. Składa się z odcinków pionowych połączonych zaciskami poziomymi i ukośnymi. Najlepiej nadaje się do płaskich elewacji budynków o dowolnej wysokości i powierzchni. Rusztowania typu ramowego nastawione są na prace wykończeniowe i naprawcze na elewacjach budynków. Montaż i demontaż takiego rusztowania jest bardzo szybki. Istnieje również praktyka montowania rusztowań ramowych na specjalnych platformach wyposażonych w koła. W ten sposób osiąga się mobilność, a w niektórych sytuacjach ta metoda poruszania się zapewnia znaczne oszczędności czasu i wysiłku.

Rusztowania elewacyjne zaciskowe

Rusztowania elewacyjne
Rusztowania elewacyjne

Rusztowania zaciskowe są trudniejsze w montażu, ale są w stanie wytrzymać zwiększone obciążenia, mogą być stosowane na wysokich elewacjach o różnej geometrii (łuki, wykusze, kopuły). Takie modele mają zwiększoną wytrzymałość i są szeroko stosowane na elewacjach z okładziną ceglaną lub kamienną. Przy wyborze projektu rusztowania należy również wziąć pod uwagę ich koszt, co znacząco wpłynie na całkowite koszty wykonania prac elewacyjnych. Rusztowania zaciskowe znajdują zastosowanie podczas pracy ze złożonymi obiektami, montuje się je nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Na przykład służą do prac elewacyjnych lub wysokościowych, renowacji zabytków, świątyń itp. Są to rurowe wielopoziomowe i wielosekcyjne konstrukcje metalowe, których wszystkie elementy są połączone zaciskami obrotowymi i ślepymi. Inne rodzaje rusztowań elewacyjnych to: modele modułowe i rurowo-złączkowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rusztowania elewacyjnego

Przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac elewacyjnych ważne jest, aby wybrać rusztowanie, które najlepiej pasuje do konkretnego projektu.

Aby to zrobić, trzeba użyć następujących kryteriów:

 • Warunki w jakich odbywa się montaż i demontaż rusztowań elewacyjnych.
 • Typ elewacji, konfiguracja powierzchni budynku.
 • Poziom obciążenia rusztowania, a tym samym parametry techniczne, jakie musi spełniać konstrukcja.
 • Szacowany czas prac budowlanych.
 • Rodzaj i jakość urządzeń łączących stosowanych przy łączeniu poszczególnych części konstrukcji i schodów.
 • Jaki jest maksymalny ciężar, jaki musi wytrzymać konstrukcja (można wziąć pod uwagę zarówno specyficzne, jak i ogólne cechy).
 • Wysokość, na której należy wykonywać prace elewacyjne.
 • Materiał konstrukcyjny (stal lub aluminium).

Po przeanalizowaniu swojego wyboru według wszystkich kryteriów, będziesz mógł kupić rusztowanie elewacyjne, które zapewni najlepsze wskaźniki bezpieczeństwa i jakości pracy. Montaż rusztowania odbywa się najpierw wzdłuż elewacji budynku, a dopiero potem instalatorzy zaczynają zwiększać wysokość sekcji: w tym celu ramy są układane jedna na drugiej (rura do rury). Równolegle rama jest mocowana do ściany za pomocą wsporników kotwiących, aby wielopoziomowe konstrukcje metalowe nie zapadały się pod własnym ciężarem ani nie spadały pod wpływem silnego wiatru. Ponieważ rusztowania metalowe podlegają korozji, konieczne jest pokrycie ich związkami ochronnymi, na przykład warstwą cynkowej lub proszkowej farby polimerowej.