Oto, co powinieneś wiedzieć o kontenerach morskich transportowych!

Oto, co powinieneś wiedzieć o kontenerach morskich transportowych!


Oto, co powinieneś wiedzieć o kontenerach morskich transportowych! Kontenery morskie transportowe to nieodłączny element każdego portu morskiego. Wykorzystywane są one na całym świecie do transportowania drogą morską wielu różnorodnych towarów – zarówno tych lekkich, sypkich jak i ciężkich. Oto, co warto wiedzieć o kontenerach morskich transportowych! 

Budowa kontenera morskiego transportowego 

Każdy z nas z pewnością mniej więcej wie jak wygląda kontener morski transportowy. Jest to prostopadłościenna skrzynia, której rozmiary często mogą być nawet takie same jak małego budynku. Kontenery morskie transportowe są wyposażone w podłogi, ściany, dachy czy drzwi. Stalowa konstrukcja kontenera to słupki narożne oraz podstawa. Z kolei rama zbudowana jest zawsze z wykorzystaniem dźwigarów poprzecznych oraz belek. W każdym kontenerze niezwykle istotna jest jego podłoga, ponieważ to ona utrzymuje ciężar przewożonych towarów. Przejmuje ona całą masę ładunku. Musi wytrzymać manewrując układarkę z towarem. W każdym kontenerze morskim transportowym https://kontenery-morskie.biz.pl/ znajdują się również specjalne uchwyty przeznaczone do mocowania ładunku, który ktoś chce przewieźć.

Najmocniejsza część każdego kontenera to słupki narożne wyposażone w dolne i górne naroża zaczepowe – wykorzystuje się je do stawiania oraz podnoszenia w razie potrzeby danych kontenerów. Kontenery morskie transportowe posiadają także podwójne drzwi – montuje się je w zdecydowanej większości przypadków na zawiasach, które przyspawano do słupków narożnych. Drzwi z wiadomych względów muszą oczywiście być w pełni wodoszczelne. Zamyka się je czasami nawet na aż cztery zamki z otworami do plomb i kłódek. Na dachu kontenera morskiego transportowego nie mogą znajdować się żadne towary. 

Stan techniczny kontenera morskiego transportowego – kto powinien o niego dbać?

W trakcie załadunku kontenerów morskich transportowych https://kontenery-morskie24.com.pl/ często okazuje się, że ma on szereg usterek, które wcześniej na pierwszy rzut oka były niewidoczne. To z kolei sprawia, że eksporterzy oraz armatorzy wdają się w dyskusje kto do tego doprowadził. Warto wiedzieć, że nawet wśród ekspertów nie ma jednoznacznej zgody co do tego, w jaki sposób powinna być rozłożona odpowiedzialność za stan techniczny kontenerów morskich transportowych.

Co do jednej kwestii wszyscy są zgodni: to depot zobowiązany jest do tego, aby dostarczyć przewoźnikowi kontener we właściwym stanie. Kontener morski transportowy musi być czysty oraz suchy. Zadaniem przewoźnika jest z kolei zweryfikowanie, czy dany kontener spełnia wszelkie wymogi określone przez eksportera. Eksporter lub magazyn, w którym ma być realizowany załadunek, powinien dokładnie przejrzeć stan techniczny danego kontenera morskiego transportowego razem z listą kontrolną.

W trakcie weryfikowania aktualnego stanu technicznego danego kontenera morskiego transportowego należy zwracać uwagę na szereg niezwykle istotnych kwestii. Otrzymany kontener morski transportowy powinien być suchy i czysty. Nie można dopuścić do sytuacji, w której w kontenerze wyczuwalne są jakiekolwiek mocne zapachy bądź zauważalne są plany. Taka sytuacja jest absolutnie dyskwalifikująca. Dach kontenera morskiego musi być pozbawiony jakichkolwiek dziur czy usterek. Drzwi kontenera morskiego transportowego powinny zamykać się w sposób szybki, wydajny i bezproblemowy. Podłoga kontenera również nie może budzić jakichkolwiek wątpliwości – w żadnym wypadku nie może być popękana czy załamana. 

Jeśli osoba odpowiedzialna za zweryfikowanie stanu technicznego kontenera morskiego transportowego sprawi wszystkie powyżej opisane elementy, z pewnością nie dojdzie do żadnych przepychanek czy problemów. Oprócz tego, w przyszłości nikt nie będzie wysuwał żadnych roszczeń dotyczących tego, że towary przewożono w kontenerze morskim transportowym niespełniającym odpowiednich warunków. Warto wiedzieć, że bardzo często obok największych polskich terminali działają specjalne jednostki, które specjalizują się w naprawie oraz czyszczeniu kontenerów. Jeżeli okaże się, że dany kontener morski transportowy nie spełnia określonych wymogów, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest właśnie skorzystanie z usług takiej firmy. Dzięki temu zaoszczędzimy i nerwy i pieniądze z powodu ewentualnych roszczeń. 

Kontenery TWORTY – co to takiego? 

Od pewnego czasu na rynku pojawiły się nowe rodzaje kontenerów morskich transportowych, kontenery morskie TWORTY. Nazwa TWORTY pochodzi z języka angielskiego (twenty + forty = tworty). Jest to rodzaj kontenerów, który wyposażony jest w drzwi po obu stronach oraz w drugie drzwi. Oprócz tego, drzwi można zamykać i otwierać wewnątrz. Kontenery morskie transportowe TWORTY wyróżnia pełna innowacyjność oraz funkcjonalność, dzięki czemu można ich używać zarówno jako jednostek 20′ jak i 40′ w dowolnie wybranym punkcie danego łańcucha dostaw. 

Nowy model kontenerów morskich transportowych TWORTY został zaprojektowany przez fachowców tak, aby koszty relokacji pustych kontenerów zostały ograniczone do absolutnego minimum. Dzięki ich niezawodności oraz niesamowicie dużej wydajności są wybierane coraz częściej. 

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl