Kostka brukowa

Kostka brukowa


Kostka brukowa jest bez wątpienia takim materiałem do utwardzania nawierzchni, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i wciąż zwiększa się zainteresowanie tym właśnie produktem. Dzięki niemu można stworzyć parking, ścieżki rowerowe, chodniki, czy też własną przestrzeń wokół posesji. Skąd taka jej popularność? Jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie? Czy jest to dobry wybór dla każdego? Na te pytania postaramy się niżej odpowiedzieć. Jesteśmy jednak przekonani o tym, że każdy, kto zainwestuje w dobrej jakości kostkę, a następnie postawi na sprawdzoną i wartą uwagi firmę, na pewno będzie w pełni zadowolony z konkretnego rozwiązania. 

Kostka brukowa i jej popularność na rynku

Kostka brukowaNie ma wątpliwości, że kostka brukowa jest dobrym materiałem, dzięki któremu można tak naprawdę utwardzić każdą powierzchnię. Co istotne i ważne, jest ona przede wszystkim bardzo wytrzymała. Można wybrać odpowiednią jej grubość: 4 cm, 6 cm czy na przykład 8 cm i wszędzie dane rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Ta bardziej cienka będzie dobrą propozycją do zastosowania między innymi na tarasach, na ścieżkach w ogrodzie czy na chodniku. Nieco grubsza sprawdzi się na ścieżkach rowerowych czy też na podjazdach o ładowności do 3,5 ton. Najgrubsza z kolei będzie doskonałą opcją na parkingach oraz w miejscach, gdzie pojawiają się auta o ładowności powyżej 3,5 tony. Jeśli więc chodzi o jej jakość, jeśli zostanie dobrze dopasowana pod daną inwestycję, na pewno będzie ona stanowiła idealny wybór absolutnie wszędzie. Nie o samą jednak wytrzymałość tutaj chodzi? Należy pamiętać o tym, że taka kostka brukowa to także doskonała jej prezencja. Na przestrzeni wielu lat znacząco zmieniła się ona właśnie pod względem wyglądu. Dawniej dostępna była w formie małych kwadracików lub prostokątów, w szarej kolorystyce. Dziś z kolei jej różnorodność jest naprawdę imponująca. Można bowiem postawić na kostkę w dowolnym kształcie i rozmiarze, a także w wielu wariantach kolorystycznych. To wszystko sprawiło, że projektanci potrafią wyczarować z nich prawdziwe cuda, w pełni ukazując jej walory dekoracyjne. 

Kostka brukowa – różnorodność produktów ze względu na materiał

Producenci kostek, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów, mają do zaoferowania naprawdę bardzo wiele propozycji. Dziś sklepy i hurtownie nie oferują nam jednego czy dwóch produktów z tej kategorii, ale ilość dostępnych rozwiązań jest naprawdę imponująca. Rynek oferuje nam kostkę brukową, która różni się od poszczególnych modeli między innymi techniką produkcji, kolorem, kształtem, jak również i samym rozmiarem. Poniżej przedstawiamy kilka wariantów kostki, patrząc na nią w kwestii konkretnego materiału. Wiadomo bowiem że to właśnie materiał, z którego kostka brukowa jest wykonana, ma ogromne znaczenie, zarówno pod względem wytrzymałościowym, jak również i estetycznym.

Najbardziej popularna jest kostka betonowa, która może występować w wariancie zwykłym lub będąc pokrytą kruszywem naturalnym, a także kostka kamienna. Jeżeli chodzi o kostkę z betonu, ta wykonana jest z mieszanki betonowej, która to poddana jest obróbce, a więc prasowaniu i wibrowaniu. Jest ona odporna na wszelkie możliwe warunki atmosferyczne. Może występować w kolorze antracytu i łącząc się z kostką białą, może dać naprawdę rewelacyjny efekt. Drugi rodzaj, kostka kamienna, wykonana jest z kamieni naturalnych, na przykład z granitu. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim jako forma dekoracyjna, bowiem prezentuje się ona naprawdę wybornie. Niecodzienna nawierzchnia daje jej oryginalny charakter i niezwykłą elegancję. 

Kostka brukowa – rodzaje ze względu na technikę produkcji

Sam materiał to jedno, ale kostkę brukową można również podzielić ze względu na technikę produkcji, w jakiej jest ona wykonywana, szczególnie mając na uwadze końcowy etap jej obróbki. Na co więc można postawić? W pierwszym zestawieniu mamy śrutowanie i szczotkowanie. Najbardziej popularna metoda, która pozwala uzyskać chropowatą fakturę kostki, nadając jej niezwykle modny wygląd. Taka kostka jest stylowa, nie widać na niej zabrudzeń, a do tego, co ważne, jest ona antypoślizgowa, co niestety, ale w innych rozwiązaniach często stanowi bardzo duży problem. Kolejną techniką jest postarzanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można otrzymać stylowy wygląd bruku w starym wydaniu, co w ostatnim czasie jest niezwykle pożądaną opcją dla wielu inwestorów. Taka kostka brukowa poddawana jest młoteczkowaniu i obijaniu, co nadaje jej w efekcie końcowym tak niecodziennego wyglądu. I ostatnią techniką jest płukanie, a więc uzyskanie naturalnego kamienia, który nadaje naprawdę bardzo ciekawym spektakularny efekt końcowy.

Rynek jest naprawdę bardzo bogaty, a więc każdy jest w stanie dobrać i dopasować do siebie jak najlepsze z możliwych rozwiązanie. Najważniejsze jest to, by postawić na opcję, która po prostu okaże się być ciekawym rozwiązaniem, a wtedy spełni ona swoje zadania idealnie.