Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać?

Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać?


Pięknie przystrzyżony i zadbany trawnik może być wizytówką naszego domu. W ogrodzie często przebywamy w celu odprężenia się, odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Zapraszamy do niego znajomych na grilla i bawimy się z dziećmi. Z tego względu warto go właściwie pielęgnować, aby był on naszą dumą. Do jego dokładnego strzyżenia warto zainwestować w dobrej jakości kosiarkę do trawy. Takich sprzętów na rynku jest bogaty wybór, różnią się one od siebie jednak pewnymi parametrami. Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać? W trakcie zakupu należy zdecydować się na rodzaj napędu mechanizmu koszącego oraz dodatkowe funkcje sprzętu.

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu kosiarki do trawy?

1. Wielkość trawnika

To od wielkości naszego trawnika zależy jaki sprzęt będzie dla nas odpowiedniejszy. Jeśli nasz ogród jest stosunkowo niewielki, wówczas wystarczy nam kosiarka elektryczna lub model z napędem ręcznym. Elektryczna kosiarka do trawy jest dobrą opcją, jeśli na przykład zajmujemy się pielęgnacją trawnika w ogródku działkowym. Modele te posiadają kabel, więc nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu przy większych powierzchniach do koszenia. Elektryczne kosiarki są również tańsze w zakupie, od sprzętu spalinowego. Kosiarka spalinowa polecana jest do większych trawników, aby można było z niej długo korzystać, warto pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji. Za dobrą spalinową kosiarkę do trawy należy zapłacić nawet powyżej 1000 złotych.

2. Szerokość koszenia

Im większa szerokość koszenia, tym krótsza praca kosiarką. Warto więc zwrócić uwagę na szerokość koszenia w wybranym przez nas modelu. Jeśli nasz trawnik jest duży, abyśmy musieli pokonać jak najmniej kilometrów w trakcie koszenia, wybierzmy produkt o jak największej szerokości. Zaoszczędzimy dzięki temu również nasz cenny czas.

3. Częstotliwość koszenia

Jeżeli zależy nam na częstym koszeniu, 2 x na tydzień, a nasz trawnik jest mały, wówczas najlepszą opcją okaże się zainwestowanie w kosiarkę do trawy z nożami na bębnie, czyli kosiarkę bębnową. Ten sposób koszenia ma pozytywny wpływ na trawę, nie strzępią się jej końcówki, a trawnik wygląda doskonale. Inna dobrą propozycją, jeśli regularnie kosimy trawę, jest kosiarka do trawy z opcją mulczowania. Mulczowanie pozwala na drobne zmielenie trawy w ogrodzie. Kosiarki rotacyjne, nadają się w przypadku koszenia trawnika raz w tygodniu albo rzadziej.

4. Wygląd trawnika

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się, wiele krzewów, kwiatów, drzew czy rabat, wówczas dobrym wyjściem jest zakup zwrotnej kosiarki ze skrętnymi kołami, która ominie bez problemu wszelkie przeszkody. Kosiarka o dużych kołach z napędem lepiej sprawdzi się przy trawnikach nierównych albo na skarpach.

5. Dodatkowe wyposażenie

Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać?Podczas zakupu kosiarki do trawy, należy zwrócić również uwagę na jej dodatkowe wyposażenie. Dobrze, jeśli jest zaopatrzona w hamulec zatrzymujący noże oraz silnik od razu po zwolnieniu dźwigni napędu. Kosiarka elektryczna powinna mieć zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem. Każda kosiarka do trawy musi mieć certyfikat na Znak Bezpieczeństwa. Warto inwestować w kosiarkę ze sporymi kołami, co ułatwi koszenie trawy. Koła osadzone na łożyskach kulkowych są o wiele łatwiejsze w użytkowaniu. Taki sprzęt musi być również w miarę lekki, aby można go było podnieść i przetransportować do danego miejsca przechowywania. Najwięcej ważą kosiarki spalinowe z obudową stalową. Kosiarka do trawy musi być odporna na korozję i odkształcenia, dobrze, jeśli nie jest także zbyt głośna. Bardzo często do produkcji kosiarek korzysta się z aluminium i tworzywa sztucznego, wykazującego się wysoką odpornością na uszkodzenia i widoczną redukcją emitowanego hałasu. Przed kupnem kosiarki warto również rozejrzeć się, czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się autoryzowany serwis. Będziemy mogli wówczas dokonać tam ewentualnych napraw gwarancyjnych czy pogwarancyjnych.

Jaka kosiarka lepsza z napędem czy bez?

Kosiarki napędzane siłą rąk daje sobie dobrze radę, ale jedynie na niewielkich powierzchniach. Polecane do małych trawników z wieloma przeszkodami. Dzięki napędowi ręcznemu możemy przede wszystkim o wiele lepiej kontrolować naszą kosiarkę. Na małej powierzchni doskonale poradzimy sobie także z trudnymi miejscami, gdzie konieczne jest dokładne manewrowanie, aby nie uszkodzić innych roślin rosnących w ogrodzie. Kosiarki do trawy z napędem sprawdzą się natomiast przy większej przestrzeni. Dzięki nim skosimy szybko i sprawie duże powierzchnie, przy niewielkim wysiłku.

Kosiarka do trawy z koszem czy bez?

Po zakończeniu koszenia trawy trzeba zawsze zebrać trawę i ją zutylizować. Pozostawienie na trawniku skoszonej trawy, źle wpłynie na jego kondycję. Jeśli nasz ogród jest duży i nie damy rady zgrabić zalegającej na nim trawy, wówczas warto zainwestować w kosiarkę do trawy z koszem. W takim koszu trawa zostaje zmagazynowana, a my w razie potrzeby opróżniamy nasz kosz, zostawiając trawę na przykład w przydomowym kompostowniku. Kosze różnią się między sobą pojemnością, w przypadku sprzętów spalinowych mają przeważnie pojemność do 85 litrów. Wersje elektryczne natomiast zostały wyposażone w kosze od 25 do 35 litrów.