Jak zadbać o paznokcie w domu?

Jak zadbać o paznokcie w domu?


Wiele kobiet marzy o idealnie wypielęgnowanych paznokciach, które będą ich wizytówką. Czasami trudno osiągnąć ten efekt zwłaszcza, jeżeli paznokcie są osłabione i kruche. Warto jednak zadbać o nie w domowym zaciszu zamiast decydować się na kosztowne usługi salonu kosmetycznego. Podpowiadamy, jak zadbać o paznokcie w domu, w jaki sposób odżywić paznokcie i poprawić ich kondycję. 

Rezygnacja z hybryd

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą formą manicure były hybrydy, które można było wykonać zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domowym zaciszu. Wystarczyło tylko mieć do tego odpowiednie akcesoria: pilniki do paznokci, lampę, lakiery hybrydowe. Szybko jednak zwrócono uwagę na to, że manicure hybrydowy niszczy płytkę paznokcia, przez co stają się one słabe i łamliwe. O ile zdjęcie jednej hybrydy i nałożenie kolejnej nie pozwalało tego zauważyć, o tyle już krótka przerwa od tego rodzaju manicure pokazuje w jakiej kondycji pozostawia paznokcie manicure hybrydowy. Dodatkowo pojawiły się doniesienia o szkodliwym działaniu lampy, która utwardza lakier hybrydowy. Według naukowców, światło emitowane przez lampę może być przyczyną powstawania nowotworów skóry. Wszystko to przemawia za rezygnacją z manicure hybrydowego na rzecz delikatnej pielęgnacji paznokci w domowym zaciszu. Alternatywą może być manicure japoński, który nie niszczy płytki paznokcia. Niemniej jednak paznokcie w bardzo złej kondycji powinny zwyczajnie odpocząć. Można oczywiście nałożyć na nie odżywkę, jednak przez pewien okres powinno się odstawić wszelkiego rodzaju manicure, a nawet zwykłe malowanie paznokci. Pytanie tylko, na jak długo? Odpowiedź nie jest prosta i zależy od indywidualnych predyspozycji kobiet. U niektórych paznokcie regenerują się stosunkowo szybko, u innych zaś cały proces może trwać nawet kilka miesięcy. Warto mieć na uwadze, że malowanie jeszcze bardziej pogarsza kondycję paznokci, które nie są do końca zregenerowane i odżywione. 

Pilniki do paznokci

Jak zadbać o paznokcie w domu?Podstawą dbania o paznokcie jest ich odpowiednie opiłowanie, które pozwala pozbyć się wszelkich zadziorów oraz ujednolicić wygląd paznokci. Niemal każda kobieta posiada w domu pilnik, jednak koniecznie należy zwrócić uwagę na to, jaką ziarnistością się on charakteryzuje. Otóż pilniki gruboziarniste nie powinny być używane przez osoby, które nie znają się na sztuce robienia manicure. Tego typu pilnik służy bowiem głównie do zdejmowania hybrydy bądź żelu, nie sprawdza się natomiast w pielęgnacji paznokcia. O wiele lepiej zaopatrzyć się w pilnik średnioziarnisty, który służy do podstawowej obróbki paznokcia i nadania mu odpowiedniego kształtu. Pilniki do paznokci średnioziarniste potrafią odpowiednio wymodelować paznokieć, lecz z drugiej strony nie stanowią dla niego takiego zagrożenia, jak pilniki do paznokci gruboziarniste. Osoby o bardzo kruchych i łamliwych paznokciach mogą także zaopatrzyć się w pilniki do paznokci drobnoziarniste. Są one bardzo delikatne i służą głównie do wypolerowania płytki, jednak poradzą sobie także z modelowaniem bardzo kruchych paznokci. Pilniki do paznokci, choć w praktyce służą nie tylko do nadawania im kształtu, ale i polerowania płytki paznokcia, nie powinny być w tym drugim celu używane, gdy płytka jest bardzo zniszczona. Nieumiejętne zastosowanie na przykład bloczku polerskiego czy polerki może narobić więcej szkody niż pożytku.

Sztuka odżywiania

Każda kobieta zdaje sobie sprawę z konieczności stosowania odżywek do paznokci, gdy ich kondycja pozostawia wiele do życzenia. Po opiłowaniu paznokcia przy zastosowaniu odpowiedniego pilnika do paznokci i odsunięciu skórek można przystąpić do nakładania odżywki. Warto jednak wybrać taką, która będzie służyć naszym paznokciom. Szczególną uwagę należy zwrócić na odżywki oparte na naturalnych składnikach – brak chemicznych dodatków może okazać się zbawienny dla paznokci. Niestety, dobranie odpowiedniej odżywki odbywa się zwykle metodą prób i błędów – rzadko bowiem uda się od razu znaleźć idealną. Nie należy się jednak zrażać niepowodzeniami, a odżywkę, która ewidentnie nie służy naszym paznokciom trzeba zdjąć za pomocą zmywacza do paznokci (najlepiej bezacetonowego – aceton szkodzi płytce, natomiast zwykle nie jest on potrzebny do zdjęcia odżywki). Prawidłowe odżywianie powinno odbywać się nie tylko na etapie pielęgnacji paznokci. Istnieją bowiem produkty żywnościowe, które wyjątkowo służą naszym paznokciom. Mowa tu głównie o galaretkach, które są bogate w żelatynę. Wzmacnia ona paznokcie i sprzyja ich regeneracji. Dodatkowo należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania – spożywać dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy, a także chude mięso czy pieczywo pełnoziarniste. Zdrowe odżywianie nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm, w tym także na paznokcie.

Dbanie o paznokcie to wielka sztuka, zwłaszcza gdy nie są one w najlepszej kondycji. Niestety, paznokcie potrzebują nieco czasu na to, aby się zregenerować, jednak dobra wiadomość jest taka, że nawet znaczne ich zniszczenie zwykle nie jest nieodwracalne. Co więcej, o paznokcie możemy zadbać same, w domowym zaciszu.