Jak dbać o srebrną biżuterię?

Jak dbać o srebrną biżuterię?


Srebrna biżuteria cieszy się sporym powodzeniem i sięga po nią zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że srebro należące do metali szlachetnych jest trwałe, lśniące i może stanowić dodatek do absolutnie każdej stylizacji. Pomimo tego, jak ogromnym dobrodziejstwem jest biżuteria srebrna zdecydowana większość z nas zapomina o tym, aby odpowiednio o nią zadbać. Kiedy dojdzie do reakcji chemicznej tlenu lub siarki właśnie ze srebrnymi świecidełkami, na wyżej wymienionych powstają przebarwienia, plamy oraz zabrudzenia, które odbierają naszej biżuterii blask, a co za tym idzie traci ona na wyglądzie. Jak dbać o srebrną biżuterię? Jak się jednak okazuje, nawet jeżeli dojdzie do powyższej sytuacji można ją jak najbardziej odwrócić i poddać naszą biżuterię procesowi czyszczenia. 

Co zrobić, żeby nie czyścić srebrnej biżuterii?

Udzielanie odpowiedzi na pytanie – jak dbać o srebrną biżuterię?- rozpoczniemy od odpowiedzenia sobie na pytanie – co zrobić, żeby srebrnej biżuterii nie czyścić? Jak się okazuje jest ona iście banalna. Otóż, żeby nie musieć poddawać biżuterii wykonanej ze srebra zabiegom pielęgnacyjnym, powinniśmy ją jak najczęściej nosić. Zaskakujące prawda? W tym miejscu warto zadać sobie również pytanie z czego to wynika? Mianowicie z tego, że nasza skóra wydziela naturalne oleje, które pełnią funkcje czyszczące dla biżuterii srebrnej

Kolejną ważną kwestią jest unikanie kontaktu z domowymi chemikaliami, chlorem, potem, a także przedmiotami, które zawierają siarkę. W związku z powyższym, jeżeli planujemy domowe porządki przy użyciu chemicznych środków czyszczących lub np. wybieramy się na trening, podczas którego będziemy wylewać z siebie przysłowiowe siódme poty pamiętajmy, aby nie robić tego w towarzystwie srebrnej biżuterii. To samo dotyczy promieniowania słonecznego. Błyskotki wykonane ze srebra źle na nie reagują, toteż każda wizyta na plaży, podczas której będziemy zasięgać kąpieli słonecznych również nie wpłynie na nie korzystnie. Co ważne, jeżeli stosujemy różnorodne kosmetyki czy perfumy, miejmy na względzie, że srebro za nimi nie przepada, dlatego zakładajmy je dopiero po wszelkiego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych. 

W jaki sposób należy przechowywać srebro?

Pierwszą podstawową zasadą przechowywania srebrnej biżuterii jest dopilnowanie, aby miała ona jak najmniejszy kontakt z tlenem. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem będą popularne woreczki strunowe. Oczywiście nie prezentują się one tak efektownie jak szkatułki, nie mniej jednak są naprawdę skuteczne, dlatego warto rozważyć ich stosowanie.  Co ważne powinniśmy zadbać o to, aby każdy element biżuterii był przechowywany oddzielnie. Natłok elementów w jednym woreczku, może przyczynić się do ich porysowania. Dla osób, które chcą zapewnić jak najlepsze warunki swoim świecidełkom, perfekcyjnym rozwiązaniem okaże się umieszczenie wraz z nimi kredy. Wyżej wspomniana pochłania wilgoć, a co za tym idzie minimalizuje ryzyko występowania nalotu. 

W jaki sposób czyścić srebro?

Jak dbać o srebrną biżuterię?W sytuacji, kiedy czyszczenie srebra okaże się konieczne, warto abyśmy zaopatrzyli się w odpowiednie akcesoria, które ułatwią nam ten proces. Po pierwsze powinniśmy zakupić miękkie ściereczki wykonane z mikrofibry czy flaneli. Absolutnie nie należy stosować ręczników papierowych, ponieważ ze względu na swoją fakturę mogą one przyczynić się do powstania zarysowań na biżuterii. Na rynku dostępne są także dedykowane ściereczki nasączone odpowiednim preparatem, które pozwalają w szybki i łatwy sposób wyczyścić srebrną biżuterię, dlatego też warto rozważyć skorzystanie z tej możliwości. Co ważne, jeżeli w naszych zasobach znajdują się stare i niezwykle wartościowe egzemplarze wzbogacone np. kamieniami szlachetnymi, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie ich czyszczenia jubilerowi. 

Przechodząc jednak do preparatów, które usprawniają proces czyszczenia biżuterii ze srebra, możemy skorzystać zarówno z tych dostępnych w sklepach, jak i przygotować je we własnym zakresie. Pierwsza opcja z reguły zawiera ogrom szkodliwych substancji, które mogą odbić się echem na naszej skórze i ją podrażnić. W związku z powyższym, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie niewątpliwie samodzielne przygotowanie specyfiku. W czyszczeniu srebrnej biżuterii sprawdzi się na pewno ciepła woda połączona z łagodnym mydłem do zmywania naczyń, które nie zawiera amoniaku. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie sody oczyszczonej i wody. W tym wypadku należy zasypać biżuterię sodą, a następnie zalać ją gorącą wodą i odstawić na jakiś czas. Następnie wystarczy przetrzeć biżuterię miękką ściereczką i gotowe. Świetnie w czyszczeniu srebra sprawdza się także roztwór z oliwy i soku cytrynowego, białego octu i sody oczyszczonej, a także zabieg z zastosowaniem sody oczyszczonej, soli, folii aluminiowej i wrzącej wody. Wyżej wspomniane są bezpieczne dla zdrowia, w związku z czym nie musimy obawiać się wystąpienia reakcji alergicznych. 

Jak sami widzimy sposobów na czyszczenie srebra jest naprawdę sporo. Ważne, aby wykonywać to regularnie i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy nalot przybierze pokaźne rozmiary.