Wybór drewna konstrukcyjnego i podstawowe rodzaje domów drewnianych

Wybór drewna konstrukcyjnego i podstawowe rodzaje domów drewnianych


Wybór drewna konstrukcyjnego i podstawowe rodzaje domów drewnianych. Jeszcze kilkaset lat temu w Polsce królowały domy drewniane. Dopiero potem zostały zastąpione przez ich murowane odpowiedniki i choć każdy uważał wtedy, że to właśnie one są symbolem postępu i nowoczesności, dzisiejsze czasy bardziej skłaniają budownictwo ku “powrocie do korzeni”. Coraz więcej osób decyduje się na domy drewniane, które są świetne ze względu na tempo powstawania i trwałość wystarczającą do tego, by spełnić potrzeby jednego czy dwóch pokoleń. W tym artykule skupimy się na tym, jakie drewno konstrukcyjne – stanowiące podstawowy ich element budulcowy – wybrać do ich budowy, by rzeczywiście mogły one służyć nam wiele lat, a przy okazji były odporne na nie zawsze lekkie warunki, przed którymi będą stawiane.

Jak wybrać drewno konstrukcyjne na dom z drewna?

Wybór drewna konstrukcyjnego i podstawowe rodzaje domów drewnianychW przypadku domów zaprojektowanych na bazie drewna, jakość materiału budulcowego – a zatem właśnie drewna konstrukcyjnego – jest bardzo ważna, a wręcz kluczowa. To wyłącznie od niej zależy bowiem trwałość całego budynku, ale i nasze bezpieczeństwo w jego wnętrzu. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni rodzaj drewna. Tym najczęściej wybierany – nie bez powodu – jest zwykłe drewno sosnowe. Jego parametry, jak sprężystość i trwałość, czynią je bardzo dobrym wyborem. Nieco rzadziej sięga się po świerk, jodłę, modrzew i inne drzewa iglaste.

Drewno konstrukcyjne w swojej finalnej formie może być lite, a zatem takie powstałe po dwukrotnym przetarciu kłody, albo też klejone, które powstaje poprzez klejenie płatów drewna lub kilku listew. Ważne jest, aby drewno było suche – celem uzyskania odpowiedniej suchości i wilgotności (nieprzekraczającej 18%) suszy się je w sposób komorowy, w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Pozwala ona pozbyć się zarodników pleśni, larw owadów i wszelkiego rodzaju grzybów. Ponadto zmniejsza ona podatność drewna na okien. Ważne jest, aby drewno nie było mokre, gdyż jest wtedy podatne na zagrzybienie. 

Rodzaje domów z drewna – na który postawić?

Choć nie ma żadnych profesjonalnych statystyk wskazujących na popularność domów drewnianych powstających na bazie drewna konstrukcyjnego, gołym okiem widać, że stawia się na nie coraz częściej. Samo powiedzenie, że chce się mieć taki dom nie jest jednak wystarczalne – trzeba bowiem zdecydować się na konkretny jego rodzaj, który definiuje przede wszystkim technikę wykonania oraz schemat prac budowlanych. Do wyboru mamy trzy podstawowe opcje, które pokrótce nakreślić poniżej.

Domy drewniane szkieletowe

Decydując się na domy tego typu musimy mieć świadomość tego, że mogą one wyglądać jak domy murowane. Albo i nie – wszystko zależy od naszego zamysłu. Tak naprawdę bowiem wymogiem w ich przypadku jest szkielet z drewna konstrukcyjnego. Ściany tych domów wypełnia się materiałem izolacyjnym (zazwyczaj wełną mineralną albo drzewną, często również pianką poliuretanową), który przykrywa się w dowolny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać otynkowaną elewację, albo też taką również z drewna. Można sobie wtedy pozwolić na cienką jego warstwę, gdyż ma ona zastosowanie wyłącznie dekoracyjne.

Domy drewniane prefabrykowane

Domy prefabrykowane, choć są najdroższe z wszystkich trzech rodzajów, są też najbardziej trwałe (obok domów z bali) – szacuje się, że mogą przetrwać powyżej stu lat. Warto wspomnieć o ich podstawowej zalecie, a zatem o tym, że powstają niemal w całości w fabryce. Są zatem tak właściwie produkowane, a nie budowane. W całości na placu budowy są jedynie montowane, co wymaga dostępu do działki samochodów ciężarowych, a często i dźwigów. Prefabrykować można otwarcie (wtedy w fabryce powstaje szkielet ścian i stropu, a wszystko inne montuje się na budowie) lub pełnię (wtedy wszystko powstaje w fabryce – wymaga to tego, żeby była ona wyspecjalizowana). Domy prefabrykowane stawia się bezkonkurencyjnie szybko, bo nawet w 2-3 dni. Od razu są gotowe do zamieszkania.

Domy drewniane z bali

Przygotowane z drewnianych bali (odpowiednio wyprofilowanych i właściwie dobranych) domy drewniane istnieją na świecie już od setek lat i są cenione za niesamowitą trwałość, pozwalającą na mieszkanie w nich wielu pokoleniom do przodu. Powstają bardzo szybko (w zaledwie kilka miesięcy) i nie wymagają żadnej elewacji – same w sobie wyglądają bardzo charakterystycznie. Są solidne, odporne na wszystkie warunki atmosferyczne, ale też bardzo elastyczne – można dostosować ich wygląd do swoich potrzeb. Pozwalają zachować wysoką ciepłochronność, a same w sobie powstają w zaledwie kilka tygodni. Ich ściany należy ocieplać od środka i wykończyć deskami lub płytami g-k.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna konstrukcyjnego do budowy własnego domu z drewna jest niezwykle ważną częścią jego planowania i czymś, co najbardziej wpłynie na jego trwałość, solidność i jakość wykonania. Niezależnie od tego, na jaki z trzech podstawowych rodzajów domów tego typu finalnie się zdecydujemy, zawsze dbamy o to, by powstawał na bazie surowców najwyższych jakościowo. W końcu chodzi o nasz dom, od którego niebezpodstawnie oczekiwać będziemy trwałości, długowieczności, ale i bezpieczeństwa.