System ochrony obwodowej gdzie warto zamontować – systemy ochrony obwodowej, ze względu na ich uniwersalność, montujemy w wielu miejscach – zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych posesji. Chętnie decydują się na nie osoby prywatne, lecz także właściciele firm. Gdzie w szczególności warto zamontować taki system i dlaczego?
Czym charakteryzują się systemy ochrony obwodowej?
System ochrony obwodowej to instalacja, którą montujemy na całej długości ogrodzenia. Dzięki temu jest ona w stanie wykryć zagrożenie nawet z pewnej odległości. Jednocześnie powinniśmy mieć świadomość, że odróżnia ona ruchy człowieka od ruchów małych zwierząt, na przykład myszy. Alarm nie uruchomi się także pod wpływem wiatru, śniegu czy deszczu. Możemy więc śmiało stwierdzić, że system ochrony obwodowej to jeden z najlepszych, który zapewnia nam ochronę na właściwym poziomie. Najlepiej współgra on z prostymi ogrodzeniami, wykonanymi na przykład z siatki. Niemniej jednak nowoczesne rozwiązania pozwalają zaadaptować go do niemal każdego ogrodzenia. Niektóre systemy instalujemy na powierzchni, inne natomiast pod powierzchnią. Do tych drugich należą przede wszystkim kable sensoryczne czy parametryczne, a także czujniki sejsmiczne i hydrauliczne. Możliwości jest więc wiele, pozostaje jedynie dopasować odpowiednią instalację do potrzeb właściciela posesji oraz jej parametrów technicznych.
System ochrony obwodowej dla osób prywatnych i dla firm
Ochrona obwodowa znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ogrodzeniem, do którego nie powinny zbliżać się osoby niepożądane. Najczęściej montujemy ją w dużych zakładach przemysłowych, które muszą nie tylko dbać o bezpieczeństwo pracowników czy mienia, lecz również zapobiegać kradzieżom substancji potencjalnie niebezpiecznych. Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich zakłady mogą paść łupem złodziei. Znajduje się w nich wiele cennego sprzętu, który można spieniężyć na czarnym rynku. Dlatego też muszą zadbać o ochronę mienia, a jednocześnie pracowników, którzy coraz częściej wykonują swoje obowiązki zmianowo. Co ciekawe, ochrona obwodowa znajduje zastosowanie również w przypadku domów prywatnych, i to nie tylko przy bardzo rozległych działkach. Niektórzy chcą otrzymać informację o potencjalnym zagrożeniu, które niekoniecznie wywołane jest czynnikiem ludzkim. Mowa tutaj zwłaszcza o osobach mieszkających w okolicach lasu, pod posesję których często przychodzi dzika zwierzyna. Może ona niszczyć ogrodzenie, stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla mieszkańców. Pamiętajmy, że system ochrony obwodowej nie wykryje małej myszy, lecz doskonale poradzi sobie ze sporych rozmiarów dzikiem.
Do mniejszych i większych posesji
Systemy ochrony obwodowej kojarzą nam się głównie z dużymi, rozległymi posesjami. Rzeczywiście, właściciele takowych najchętniej się na nie decydują. Faktem jest, że dopilnowanie porządku w ich obrębie byłoby niemożliwe, gdyby nie efektywna ochrona obwodowa. Niestety, kamery czy czujniki nie zawsze się sprawdzają, zwłaszcza jeśli mamy do nadzoru naprawdę rozległe tereny. Te najczęściej spotykamy przy zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych, hutach czy kopalniach. Większe posesje prywatne również trudno nam odpowiednio zabezpieczyć. Niestety, złodzieje doskonale wiedzą, jak dostać się na ich teren tak, aby nie wzbudzić niepokoju wśród mieszkańców. Dlatego też dobrym rozwiązaniem okazuje się ochrona obwodowa. Niemniej jednak dobrze sprawdzi się ona także w przypadku mniejszych terenów. Zapewnia właścicielom komfort i wygodą, a jednocześnie spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Jak przebiega montaż systemów ochrony obwodowej?
Jeśli zdecydujemy się skorzystać z ochrony obwodowej, w pierwszej kolejności będziemy musieli dobrać odpowiednie rozwiązanie. Jak wspomniano, istnieje wiele różnych sposobów instalowania systemów, jednak efekt zawsze jest taki sam. Przede wszystkim należy skupić się tutaj na parametrach technicznych działki. Na podstawie odpowiedniej dokumentacji oceny dokonuje specjalista. Wybierając dane rozwiązanie, ma on na uwadze również budżet klienta. Jednocześnie musi pamiętać o tym, że system ma być przede wszystkim wydajny i efektywny, bez względu na to, czy mamy do czynienia z dużą, czy z mniejszą działką. Jeśli ustalimy już wszystkie kwestie techniczne, możemy przejść do realizacji projektu. W tym aspekcie należy zakupić niezbędne elementy instalacji, a następnie je zamontować. Tego zadania nie podejmujmy się we własnym zakresie. Osoby, które nie mają w tej materii większej wiedzy ani doświadczenia, mogą uszkodzić poszczególne elementy oraz ogrodzenie, w efekcie czego instalacja nie będzie w pełni sprawna. Pamiętajmy, że producent nie obejmuje gwarancją systemów, które zostały uszkodzone na skutek postępowania niezgodnego z przyjętymi normami. Po wykonaniu wszystkich prac specjalista sprawdza, czy system działa tak, jak powinien. Jeśli tak, oddaje go do użytkowania, a my możemy cieszyć się odpowiednią ochroną. Czas realizacji prac jest różny i waha się od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od dostępności fachowców.