Przewóz samochodów autolawetą

Przewóz samochodów autolawetą


Przewóz samochodów autolawetą nie w każdej sytuacji można pokryć z ubezpieczenia, wówczas może się on dla nas okazać sporym wydatkiem. Z autolawety korzysta się w przypadku przewozu uszkodzonych aut, ale także w sytuacji, kiedy auto sprowadzane jest z innego miasta albo z zagranicy. Cena wynajęcia autolawety zależy przede wszystkim od jej ładowności oraz wyposażenia.

Czym jest więc laweta i autolaweta?

Laweta jest platformą załadunkową albo rodzajem przyczepy. Przymocowuje się ją do sprawnego pojazdu, a na niej dopiero umiejscowione są pojazdy, które należy przetransportować w dane miejsce. Autolaweta jest natomiast wyspecjalizowanym pojazdem, dzięki któremu możliwy jest transport pozostałych pojazdów lub maszyn. Można nią transportować samochody po wypadku drogowym oraz na przykład maszyny rolnicze i maszyny budowlane. Transportuje się nią także tak zwany sprzęt specjalistyczny.

Kiedy możemy przetransportować samochód, nie ponosząc dodatkowych kosztów, a kiedy musimy sami opłacić autolawetę?

Przewóz samochodów autolawetąW wielu sytuacjach możemy skorzystać z darmowego holowania. Warto więc wcześniej sprawdzić, czy nasz polisa obejmuje także transport pojazdu autolawetą, jeśli zajdzie taka konieczność. Każda polisa powinna zawierać informacje, w jakich przypadkach możemy skorzystać z darmowego holowania i na jakim rejonie. Z usług autolawety korzysta się zwłaszcza przy kolizji drogowej, spowodowanej nie z naszej winy. Na podstawie ważnego OC można wykorzystać taką pomoc. Dobrze jest mieć także wykupione AC, wówczas możliwości mamy o wiele więcej. Wówczas będziemy mieli do wyboru na przykład miejsce docelowe holowania samochodu, możemy wtedy zawieźć go od razu do naszego mechanika. Warto posiadać dodatkową polisę, za którą nie zapłacimy zbyt dużo. Nie każda sytuacja pozwala na darmowe zamówienie autolawety. Transport pojazdu w obrębie jednego miasta czy aglomeracji, nie należy do najdroższych. Jednakże dalsza odległość może uderzyć nas po kieszeni. Z usług autolawety korzystają również osoby zajmujące się wyścigami samochodowymi. Większość samochodów służących do wyścigów na specjalnych torach, nie posiada zezwolenia na poruszanie się po drogach publicznych. Wówczas jedynym dla ich właścicieli rozwiązaniem są autolawety. Lawet używa się również do transportu nowych samochodów do salonów. Lawetami można przewozić nie tylko pojazdy, ale także meble. Przy korzystaniu z autolawety czy lawety najważniejszą rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie przewożonego ładunku, musi on dojechać w postaci nieuszkodzonej, nie może także zagrażać innym użytkownikom dróg. Najlepiej wybierać godne zaufania firmy wynajmujące autolawety czy lawety.

W jaki sposób bezpiecznie transportować pojazd na autolawecie?

Jeśli decydujemy się na wynajem autolawety powinniśmy pamiętać, iż będąc posiadaczami prawa jazdy kategorii B, możemy kierować pojazdem do maksymalnie 3,5 tony. Jeśli waga autolawety z holowanym autem oraz pasażerami będzie większa, wówczas niezbędne okaże się posiadanie prawa jazdy kategorii C. Przed samą podróżą warto to sprawdzić, aby nie narażać się na pewne konsekwencje takie jak na przykład mandat karny czy, co gorsza, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Przy załadunku samochodu na autolawetę należy uważać na to, żeby przewożony pojazd był w sposób równomierny rozłożony. Musi on mieć stabilną pozycję. Nie może w trakcie jazdy, zaczął się zsuwać co mogłoby doprowadzić do wypadku drogowego. Na środku przestrzeni ładunkowej powinna być umiejscowiona najcięższa oś pojazdu. Oprócz tego należy pamiętać o pasach zabezpieczających, trzeba je zaczepić o koła pojazdu oraz o klamrach pasów.

Wynajem i zakup autolawety

Wynajem autolawety bez kierowcy jest na pewno tańszym rozwiązaniem, o ile mamy odpowiednie uprawnienia. Autolawety sprawdzają się zwłaszcza w przypadku aut powypadkowych. Autolawety radzą sobie nawet z bardzo rozwalonymi autami, których duża część została zmiażdżona. Osoba obsługująca taką autolawetę z profesjonalnej firmy poradzi sobie w każdym przypadku. Autolawety mogą posiadać dodatkowe wyposażenie, za które także zapłacimy przy wynajmie. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zakup autolawety w celu przewożenia zagranicznych pojazdów. Jest to wówczas bardziej opłacalny dla firmy, aniżeli wynajem takiej autolawety. Jednakże muszą oni liczyć się z tym, iż autolawety nie należą do najtańszych. Za lepsze modele musimy zapłacić nawet około 30 tys. złotych. Wszystko zależy oczywiście od wymagań co do stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia, roku produkcji czy przebiegu. Na zakup autolawety decydują się przede wszystkim większe firmy. Laweta natomiast kosztuje o wiele mniej, jest także tańsza w utrzymaniu. To lepsze rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy przetransportować pojazd tylko raz na jakiś czas. Usługi pomocy drogowej to opcja natomiast dla osób, które potrzebują skorzystać z autolawety w nagłych i nieoczekiwanych sytuacjach. Na przykład, kiedy nasz pojazd nagle ulegnie awarii, co uniemożliwi mu dalszą jazdę, albo uczestniczyliśmy w wypadku drogowym. Przeważnie poruszanie się uszkodzonym pojazdem jest niemożliwe.