Pożyczki dla firm - co o nich warto wiedzieć?

Pożyczki dla firm – co o nich warto wiedzieć?


Posiadacze własnych przedsiębiorstw gospodarczych niejednokrotnie napotykają na swojej drodze różnego rodzaju przeszkody. Jednym z najczęstszym problemów są wydatki rosnące nieproporcjonalnie do zysków. Koszty administracyjne, jak i szybki rozwój firm nie mogą obyć się bez odpowiedniego kapitału. Często potrzebne są rozwiązania, pozwalające na uzyskanie dodatkowej gotówki. Pożyczki dla firm – co o nich warto wiedzieć? Pomocne są w takich sytuacjach pozabankowe pożyczki dla firm, które wyróżniają się małą ilością formalności, często brakiem zaświadczeń i błyskawiczną decyzją. 

Pożyczki dla firm – jakie warunki trzeba spełniać? 

Pożyczki dla firm - co o nich warto wiedzieć?Do otrzymania pozabankowej pożyczki dla firm wystarczy zaświadczenie o dochodach, a firma musi funkcjonować od 3 do 6 miesięcy. Choć warto zaznaczyć, że na rynku otwierają się firmy pożyczkowe, które oferują wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy dopiero co rozpoczęli działalność. Przy większych sumach pożyczkodawcy wymagają zabezpieczeń m. in. w postaci hipoteki. Aczkolwiek znajdą się też tacy, którym wystarczy dokument potwierdzający tożsamość i podstawowe dane o firmie. Kwoty pożyczek dla firm są różne, zależą od instytucji pozabankowej. Zdarza się, że biorąc sumę 100 000 złotych, trzeba ją zwrócić w 24 miesiące – okres spłaty jest krótki, a miesięczne raty dość wysokie. Niektóre parabanki oferują np. zobowiązanie na 120 000 a czas na spłatę to nawet 60 miesięcy. Dla przedsiębiorców, którzy potrzebują niewielkiej sumy dostępne są oferty np. chwilówek na 30 dni z kwotą pożyczki 5000 złotych. 

Rodzaje pożyczek dla firm

Pożyczkodawcy często chwalą się rozmaitego rodzaju pożyczkami dla firm. Dzięki temu przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie i swojego przedsiębiorstwa opcje, która będzie odpowiadać jego potrzebom. 

Wśród ofert dostępnych na rynku wyróżnia się:

  1. Pożyczkę inwestycyjną na realizację projektów inwestycyjnych, wymagających wyłożone sporego kapitału. 
  2. Pożyczkę obrotową, która zapewnia środki pieniężne na aktualne wydatki firmy. 
  3. Pożyczkę płatniczą, która gwarantuje płynność finansową przedsiębiorstwa. 
  4. Pożyczkę pomostową, która po uzyskaniu rekomendacji służy dla intensyfikacji działalności gospodarczej. 
  5. Pożyczkę technologiczną, która ma za zadanie wspomóc rozwój technologii produkcji.

Największą zaletą pożyczek dla firm jest szansa na ich przedłużenie, jak i wielorazowa możliwość odnowienia zobowiązania bez natychmiastowego zwrotu pieniędzy. Długie okresy spłaty, wysokie kwoty pożyczek to kolejne plusy. To wszystko przekłada się na rozwój przedsiębiorstw. Szukając pożyczki pod indywidualne preferencje należy na samym początku  zapoznać się z bogatą ofertą firm pożyczkowych. 

Pozabankowe pożyczki dla firm – dlaczego przedsiębiorcy z nich korzystają?

Głównie dlatego, że zaciągniecie pożyczki w parabanku jest dużo łatwiejsze niż otrzymanie finansowania w banku. Nawet przedsiębiorcy, którzy dopiero co zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą, mogą liczyć na pomoc – pożyczkę dla firmy. W większości przypadków, banki żądają od właścicieli przedsiębiorstw dokumentów potwierdzających uzyskiwane dochody, jak i sprawdzają szczegółowo zdolność kredytową pożyczkobiorców. Natomiast instytucje pozabankowe oferują minimum formalności, bez zbędnych zaświadczeń. To bardzo istotna kwestia, szczególnie dla firm, które dopiero się tworzą i nie są w stanie wykazać dochodów. 

Wyżej wymienione rodzaje pożyczek posiadają różne parametry. Jak wcześniej wspomniano, to ważny aspekt dla każdego przedsiębiorcy, gdyż daje to możliwość dopasować finansowanie pod indywidualne potrzeby. Ponadto coraz częściej rynek pozabankowy daje szansę na otrzymanie pożyczki dla firm pod zastaw. Jest to najbardziej korzystny rodzaj finansowania. Dlaczego? Ponieważ zmniejsza się ryzyko, jakie może ponieść pożyczkodawca. 

Pożyczki dla firm – czy są drogie?

To pytanie bardzo często zadają sobie pożyczkobiorcy. Jeśli instytucje pozabankowe nie chcą zabezpieczenia, to koszty wsparcia finansowego dla firm oraz jednoosobowych działalności są najczęściej takie same jak przy standardowych pożyczkach konsumenckich. Wysokości oprocentowania są bardzo często podobne, a negocjacje możliwe dopiero przy naprawdę wysokich kwotach. Na tym właśnie  polu parabanki najbardziej się różnią banków, ponieważ nie dają pożyczkobiorcy dodatkowych możliwości. Jedynie przy finansowaniu bankowym pożyczkobiorca może liczyć na lepsze warunki. Ciekawym pomysłem jest wnioskowanie o kartę kredytową, gdzie limit nawet kilkunastu tysięcy złotych zapewnia płynność finansową, bez brania pożyczek. 

Podsumowując pożyczki dla firm w parabanku często są jedynym i najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli działalności gospodarczych. Dzięki nim mogą realizować zaplanowane projekty, uregulować opłaty administracyjne, etc. A co najważniejsze – utrzymać także płynność finansową. Pozwala im to także przetrwać, a często również rozwinąć się firmie, która dopiero się otwiera. Jedynym minusem są nieco gorsze warunki kredytowania, niż w przypadku pożyczek, tudzież kredytów zaciągniętych w banku. Te z kolei wymagają większej ilości zaświadczeń i formalności.