Pompa ciepła i rekuperacja - korzyści z połączenia

Pompa ciepła i rekuperacja – korzyści z połączenia


Instalacje energooszczędne już na dobre zawładnęły współczesnym budownictwem. Nowe technologie, innowacyjne rozwiązania mają na celu wygospodarowanie dodatkowych oszczędności związanych z utrzymaniem domu oraz wprowadzenie coraz to bardziej ekologicznych rozwiązań w trosce o środowisko. Oszczędne gospodarowanie energią stało się priorytetem, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w środowisku przyjaznym i zdrowym: pompa ciepła i rekuperacja – korzyści z połączenia

W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie można dostrzec wzrost zainteresowania pompami ciepła. To doskonałe rozwiązanie na wprowadzenie realnych korzyści dla domu. Podobnie sprawa się ma w przypadku rekuperacji. A co gdyby połączyć oba urządzenia i stworzyć związek idealny? 

Kilka słów o pompie ciepła

Najprościej tłumacząc, pompy ciepła to urządzenia, które wymuszają przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Jest to proces niezgodny z naturą, dlatego konieczne jest zastosowanie energii mechanicznej lub cieplnej. Rodzaj pompy ciepła klasyfikuje się według sposobu pozyskania ciepła i od sposobu jego przekazania do pomieszczenia:

  • ciepło z gruntu – wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi. To najczęściej wybierany sposób i najwydajniejszy w naszych warunkach klimatycznych. Największą zaletą gruntu jest bowiem stała temperatura na określonej głębokości odwiertu, bez względu na porę roku. W zależności od wielkości działki, można zdecydować się na system poziomy lub pionowy.
  • ciepło z wody – wykorzystują ciepło z cieków wodnych. Tu konieczna jest odpowiednia ocena stanu wód, jednak system jest efektywny i bezawaryjny. Kolektor ułożony na dnie np. stawu w tym przypadku jest kilkakrotnie mniejszy, gdyż woda ma doskonałą zdolność akumulacji ciepła.
  • ciepło z powietrza –  wykorzystuje ciepło z powietrza na zewnątrz. Nie wymaga budowania żadnej dużej instalacji, stąd jest popularnym rozwiązaniem dla domów już istniejących. 

Rekuperacja – co to takiego?

To nic innego jak system służący do wymiany zużytego i brudnego powietrza zasysanego z domu, na świeże i czyste z zewnątrz, przy jednoczesnym odzyskaniu części zgromadzonego już w domu ciepła. Jest to system wentylacji z odzyskiem ciepła. Rekuperator umożliwia  kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia. Zatrzymuje jednak i oczyszcza z zanieczyszczeń ciepło. 

W czym tkwi fenomen połączenia obu urządzeń?

W dobie ciągłej walki o systemy grzewcze i coraz większą efektywność systemów, łączy się najróżniejsze instalacje i dzięki temu powstają systemy niezwykle efektywne. Instalacją, która przynosi największe straty ciepła jest wentylacja. Stąd doskonałym pomysłem jest połączenie pompy ciepła i rekuperacji, która to ciepło odzyskuje. System taki zmniejszy straty i zwiększy wydajność układu. 

Pompa ciepła plus rekuperacja w mieszkaniu to stały dopływ świeżego powietrza o komfortowej temperaturze. Ponadto sam rekuperator dba również o jakość tego powietrza. Pozbawione jest ono kurzu, grzybów, pyłu i owadów. Dom z rekuperacją ma niższe zapotrzebowane energetyczne, dzięki temu minimalizowane są straty energii. Zaletą połączenia obu urządzeń jest również możliwość zaoszczędzenia dodatkowych pieniędzy na zakupie pompy ciepła. W jaki sposób? Jeśli cała inwestycja jest na etapie planowania i od początku wiadomo, iż będą zastosowane oba systemy, można dobrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, ponieważ rekuperacja zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Dodatkową zaletą połączenia jest możliwość całorocznego korzystania z instalacji. Pompa ciepła zimą wytwarza ciepło, latem zaś działa na zasadzie klimatyzacji, chłodząc dom bez konieczności montowania dodatkowego systemu klimatyzującego. Moc grzewcza lub chłodząca jest oczywiście uzależniona od poziomu wentylacji i warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Ma to duże znaczenie w okresach przejściowych

Połączenie pompy ciepła i rekuperacji to odpowiednia cyrkulacja powietrza, która spełnia normy unijne odnośnie energooszczędności budownictwa od 2020 roku.

Realne korzyści dla domu

Zatem realne korzyści dla domu i mieszkańców:

  • ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i podgrzewanie wody w jednym;
  • komfort życia w pomieszczeniach z czystym, świeżym i pozbawionym szkodliwych związków powietrzem;
  • realna oszczędność gotówki i energii;
  • uniwersalność rozwiązania zarówno dla nowych budynków, jak już istniejących;
  • uniezależnienie się od zawirowań na rynku gazowym i energetycznym;
  • wzrost wartości nieruchomości na rynku.

Pompy ciepła, rekuperacja i ekologia

System jest w pełni bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Odnawialne źródła energii i ich wykorzystanie to dziś priorytet. W trosce o przyszłość bliskich i środowiska, w jakim przyjdzie im żyć wszyscy powinni być świadomi wprowadzenia zmian, mających na celu proekologiczne rozwiązania. Rozsądne sposoby czerpania zasobów energii odnawialnej ograniczają emisję CO2 i korzystnie wpływają na jakość powietrza.

Współczesne rozwiązania to doskonały pomysł na ograniczenie kosztów utrzymania domu. W celu doboru odpowiedniej instalacji i połączenia systemów warto skorzystać z pomocy i doradztwa profesjonalnej firmy. Dzięki temu mamy pewność, że wyliczenia są dostosowane do zapotrzebowania domowników.