Polacy coraz bardziej dbają o zdrowie. Daleko nam do ideału. Świadomość Polaków na temat badań profilaktycznych nadal jest na przerażająco niskim poziomie. Podolog – czym się zajmuje? Mimo to nasi Rodacy przykuwają coraz większą uwagę do sposobu odżywiania, a także kondycji swojego ciała, w tym… stóp.
Medycyna stóp?
Niezwykle prężnie rozwijającą się gałęzią kosmetologii jest podologia. Jej zakres obejmuje diagnozowanie chorób stóp oraz ich leczenie. Praktykowaniem tego działu w Polsce, nie musi zajmować się lekarz. Inaczej jest w przypadku takich krajów jak Stany Zjednoczone. Podolog w naszym kraju to osoba, która nie musi więc posiadać wykształcenia lekarskiego.
Podologia choć skupia się na stopach, to wymaga znajomości z zakresu ortopedii, diabetologii, neurologii, miologii (nauka o mięśniach) czy też angiologii (nauka o naczyniach krwionośnych). Oficjalnie zawód ten istnieje w Polsce od 2015 roku i należy do zawodów paramedycznych. Jest bowiem dziedziną kosmetologii. Rolą podologia jest rozpoznanie schorzenia oraz wdrożenie terapii. W sytuacji, gdy choroba jest poważna i wykracza poza kompetencje podologia, kieruje on pacjenta na wizytę u lekarza dermatologa, chirurga, angiologia lub ortopedy.
Powszechne choroby stóp
Znanych chorób stóp jest niezwykle dużo. Niektóre jednak występują wyjątkowo często. Jedną z nich są modzele. Leczenie tych odcisków skupia się na minimalizowaniu tarcia skóry stopy o powierzchnię buta. W tym celu stosuje się specjalne wkładki ochronne. Niekiedy stosuje się także praktykę ich zmiękczania przy pomocy kwasu salicylowego. Dzięki temu zrogowaciały naskórek łatwiej ulega usunięciu. Dla osób, których stopy posiadają predyspozycje do tworzenia odcisków i modzeli interesującym rozwiązaniem może okazać się pedicure leczniczy. Jest to zabieg w pełni bezbolesny. Skierowany jest w dużej mierze dla kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na nefropatię cukrzycową.
Powszechnym problemem kojarzonym głównie z wiekiem dziecięcym są tzw. kurzajki. Nazywane są one także brodawkami i powstają w wyniku zakażenia się wirusem HPV. Co prawda nie są one bolesne, niemniej jednak wpływają niekorzystnie na estetykę stóp. Kurzajki na stopach mogą osiągać dość znaczące rozmiary oscylujące w granicach 1-2 cm. Rzadziej występujące brodawki typu myrmecia mogą jednak powodować ból i tym samym utrudniać chodzenie. Usuwanie kurzajek może mieć różne formy. Najczęściej stosuje się jednak krioterapię. Jest to nic innego jak wymrażanie brodawek. Innymi metodami leczenia jest leczenie chirurgiczne oraz “wypalanie”. Wypalanie kurzajek to metoda chemiczna polegająca na zastosowaniu kwasu mlekowego w celu usunięcia zmiany. Kolejną skuteczną metodą może okazać się usuwanie odcisków laserem. Metod leczenia tego typu odcisków jest wiele. Każdy przypadek pacjenta jest jednak nieco inny. Dlatego wybór danej metody należy pozostawić osobie specjalizującej się w tej dziedzinie kosmetologii.
Zobacz także:
Grzybice stóp
O zarażenie się grzybicą nie jest trudno. Grzybice to choroby zakaźne skóry, które nabyć możemy korzystając z basenów bez gumowych klapek, czy w szatni sportowej przed lub po treningu czy też meczu. Również dzielenie z kimś obuwia lub ręcznika może prowadzić do zakażenia się. Grzybice są chorobami trudnymi do wyleczenia. Za ich wywołanie odpowiedzialne są drożdżaki i dermatofity. Twórcą mikologii lekarskiej jest polsko-niemiecki lekarz żydowskiego pochodzenia – Robert Remake. Objawy grzybicy stóp widoczne są w pierwszej kolejności między czwartym i piątym palcem stopy. Zaatakowany przez grzyby naskórek przybiera barwę pomarańczową oraz staje się miękki. W zmienionych miejscach odczuwalny jest intensywny świąd, pęknięcia oraz brzydki zapach.
Czym jest stopa cukrzycowa?
Stopa cukrzycowa stanowi poważne powikłanie w przypadku nieleczonej lub leczonej nieprawidłowo cukrzycy. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych stopy. Powstają liczne blaszki miażdżycowe, które powodują zwężenie światła naczyń (głównie tętnic) i zaburzone odżywianie tkanek. Objawami stopy cukrzycowej jest piekący ból oraz mrowienie. Wraz z dalszym przebiegiem następuje opuchlizna i postępująca martwica. Taką stopa cukrzycowa staje się podatna na infekcje i jej nieleczenie może prowadzić do konieczności przeprowadzenia amputacji. To właśnie dlatego osoby cierpiące na cukrzycę powinny zwracać szczególną uwagę na kondycję swoich kończyn i regularnie odbywać wizytę u podologa lub dermatologa w celu wykonania badania stóp.
Jak wygląda wizyta w gabinecie?
Wizyta w gabinecie podologa rozpoczyna się wywiadem. Dotyczy on trybu życia, nawyków i diety. Kolejnym etapem jest wykonanie dokładnych oględzin stóp. W celu poszerzenia diagnostyki często wykonuje się dalsze badania. W przypadku drobnych dolegliwości, niektóre zabiegi można wykonać na miejscu już podczas pierwszej wizyty. Podczas wizyty specjalista może także wykonać badanie podoskopowe. Jest to badanie, którego celem jest określenie stanu stabilności kości w stawie skokowym. Badanie to jest niezwykle proste. Polega na ustawieniu się w pozycji stojącej na specjalnej płytce, która następnie obrazuje działające siły nacisku.
O zdrowie należy dbać na wiele sposobów. Warto wprowadzić do swojego życia zdrową dietę, aktywność fizyczną, ale także regularne okresowe badania profilaktyczne. W tym również badania stóp.