Piaskowanie stali - na czym polega, efekty, cena

Piaskowanie stali – na czym polega, efekty, cena


Piaskowanie stali – na czym polega, efekty, cena. Wszelkie części metalowe pod wpływem czasu narażone są na zniszczenia przez pojawienie się korozji. Dostępne są jednak metody, pozwalające na skuteczną walkę z negatywnym działaniem środowiska na powierzchnię, na przykład stali. Istotne jest przede wszystkim regularne oczyszczania elementów, na co pozwoli piaskowanie stali. To bardzo skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób oczyszczania metalowych części. Czyszczona powierzchnia staje się wyrównana i nabiera właściwej szorstkości, dzięki czemu idealnie nadaje się do późniejszego malowania proszkowego.

Na czym polega proces piaskowania stali?

Piaskowanie jest to bardzo powszechna i często wybierana metoda czyszczenia wielu różnych powierzchni, w tym także stali. Została ona stworzona przez Benjamina Chew Tilghmana. To proces, do którego używa się ścierniwa, które jest wyrzucane ze sprzętu przez sprężone powietrze lub ciecz. Do takiego zabiegu stosuje się urządzenie o nazwie piaskarka. Odpowiada ono za bardzo dokładne usunięcie wszystkich zalegających na powierzchni stali nieczystości, które powstały z biegiem wielu lat. Doskonale oczyszcza również trudno dostępne miejsca i wszelkie zakamarki. Piaskowanie stali wykorzystuje się do czyszczenia stalowych konstrukcji, samochodów, kontenerów, mostów, maszyn rolniczych i budowlanych, a także wielu innych. Do czyszczenia używa się różnych ścierniw, takich jak: piasek szklarski, piasek kwarcowy, kulki szklane, śrut stalowy czy pomiedziowy żużel.

Jakie są rodzaje piaskowania konstrukcji stalowych?

Do piaskowania stali wykorzystuje się parę metod. Popularne jest między innymi tak zwane śrutowanie, podczas niego do czyszczenia powierzchni stalowe stosuje się drobinki śrutu. To właśnie on znalazł zastosowanie zwłaszcza w czyszczeniu hal, gdyż to tam widoczny jest spory odzysk śrutu. Innym rodzajem czyszczenia jest tak zwane czyszczenie na mokro. W nim materiał ścierający łączy się z wodą o właściwym ciśnieniu. Piaskowanie na mokro niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim można go zastosować do każdej powierzchni. Polecany do piaskowania kominów czy słupków. Co ważne, jest ono na tyle bezpieczne, że nie zakłóca on pracy w danym miejscu.

Jak wygląda proces piaskowania stali?

Piaskowanie stali - na czym polega, efekty, cenaPiaskowanie stali to bardzo skomplikowany proces, jeśli chodzi o zastosowaną technologię. Podczas tej metody drobinki piasku uderzają w daną powierzchnię pod ustalonym ciśnieniem. Wykorzystany materiał powinien być odpowiednio dostosowany, w tym dokładnie oczyszczony. Nie tylko wykorzystuje się piasek, ale często także śrut, żużel, szkło, łupiny orzechów, a nawet lód. Wybranie danego materiału oraz poziom jego rozdrobnienia, zależy przede wszystkim od pożądanego rezultatu i rodzaju powierzchni, jaka ma być poddana tej metodzie. Podczas piaskowania stali należy pamiętać o tym, aby stosować się do wszystkich środków ostrożności. Należy mieć na uwadze, iż na przykład piasek kwarcowy może powodować choroby pylicze. Osoba wykonująca piaskowanie stali musi pamiętać o obowiązujących wymogach BHP. Firmy wykonujące piaskowanie stali mają na wyposażeniu wysokiej jakości urządzenia do zastosowania profesjonalnego, a ich pracownicy są odpowiednio chronieni, przez ubrania ze specjalnym systemem wentylacji.

Jakich efektów piaskowania stali można się spodziewać?

Piaskowanie stali przede wszystkim ma za zadanie zabezpieczyć ją przed negatywnymi skutkami ekspozycji na warunki atmosferyczne oraz pozostałe czynniki zewnętrze. Powierzchnia takich elementów cały czas narażona jest na zabrudzenia, zanieczyszczenia oraz korozję. Aby utrzymać konstrukcje stalowe w bardzo dobrym stanie, konieczna jest ich regularne konserwacja. Dzięki piaskowaniu stali, wszystkie części można utrzymać w nienagannym stanie technicznym przez kolejne długie lata. Co ważne, piaskowanie stali pozwala na odpowiednie zadbanie o całą konstrukcję, przez co zwiększa się również bezpieczeństwo użytkowania z niej. Odpowiednio przeprowadzona procedura pomaga pozbyć się starych powłok i odzyskać konstrukcji swój dawny blask. Dzięki piaskowaniu każda konstrukcja może odzyskać swój pierwotny wygląd, dzięki czemu prezentują się o wiele estetyczniej. Dokładne oczyszczanie pomoże również zmniejszyć ubytki i wszelkie niedoskonałości powierzchni stalowych, dzięki czemu nie będą się one z czasem powiększały.

Zastosowanie piaskowania konstrukcji stalowych

Piaskowanie stali to bardzo skuteczna metoda oczyszczenia powierzchni całych konstrukcji. Takie obiekty mają zazwyczaj elementy nośne, które przenoszą obciążenia na fundament. Wiele ich elementów wykonanych jest ze stali, która jest narażona na wiele niekorzystnych czynników, przez co mogą one zacząć rdzewieć. Dzięki piaskowaniu dane obiekty ze stali są przed nimi chronione i dokładnie oczyszczone. Proces ten jest bardzo potrzebny i warto się na niego zdecydować.

Ile kosztuje piaskowanie konstrukcji stalowych?

Na cenę wpływa wiele czynników, można do nich zaliczyć rodzaj powierzchni czy stan danych elementów. Nie bez znaczenia jest również obszar kraju, a także indywidualna oferta firmy.