Ostatnia droga czyli godne pożegnanie pupila. Dla każdego miłośnika zwierząt pożegnanie czworonoga jest ciężkim przeżyciem, które pozostaje w pamięci na zawsze. Sporo osób ma również ogromny dylemat, czy oddać ciało swojego pupila, czy też złamać prawo i pochować go na prywatnym terenie. Niestety, w Polsce cmentarzy dla zwierzaków na próżno szukać. Można jednak coraz częściej skorzystać z pomocy innych firm, a konkretniej – krematorium dla zwierząt.
Czym jest krematorium dla zwierząt?
Krematorium dla zwierząt to przedsiębiorstwa, których w Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu, jednak rynek ten nieustannie się poszerza. Jest to doskonały sposób, aby zagwarantować swojemu pupilowi godne pożegnanie oraz odpowiednio przyjąć do świadomości, że nadszedł czas rozstania. To niezwykle ważne, ponieważ wraz z przyjęciem pod swój dach czworonoga, rodzi się niesamowita więź – przyjaźń i miłość do nowego członka rodziny. Traktujemy pupila jako kogoś bliskiego, przeżywamy z nim sporo pięknych chwil, a także ufamy mu nawet bardziej od bliskiej familii. Nic więc dziwnego, że jego śmierć jest okropnym przeżyciem. W rozstaniu pomóc mogą zatem wspomniane krematoria, które sprawiają, że pożegnanie nie jest aż tak ciężkie.
Na czym polega kremacja indywidualna w krematorium dla zwierząt?
Krematoria dla zwierząt oferują dwa rodzaje kremacji – indywidualną oraz grupową. Pierwsza z nich jest jednak znacznie bardziej popularna i częściej wybierana. Polega ona na spopieleniu jednego stworzenia w specjalnie przystosowanym do tego piecu, w komorze kremacyjnej. Zwykle proces ten trwa od jednej do czterech godzin, w zależności od wielkości zwierzaka. Po wszystkim, gdy prochy zostaną ostudzone, są precyzyjnie zbierane oraz umieszczane w urnie, którą wcześniej wybrał właściciel. Warto wspomnieć, że krematoria obsługują tylko i wyłącznie ciała pupili. Spaleniu nie ulegają więc prywatne rzeczy, takie jak między innymi obroże, zabawki czy kocyki.
Warto nadmienić, że niektóre krematoria dla zwierząt pozwalają właścicielom pupili uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu. Taki zabieg pozwala na pogodzenie się w pewnym sensie z odejściem czworonoga. Po zakończeniu kremacji, właściciele dostają prochy w urnie. Krematoria dają klientom także certyfikaty, na których znajduje się między innymi data wykonania kremacji, a także podpis osoby, która była odpowiedzialna za przebieg całego procesu kremacyjnego. Co ciekawe, osoby, które nie mogą uczestniczyć w kremacji, mogą poprosić pracowników krematorium o przygotowanie nagrania z momentu jego rozpoczęcia.
W przypadku kremacji indywidualnej pracownicy ustalają – wspólnie z klientem – termin spopielenia zwierzęcia, tak aby rodzina mogła wziąć w tym procesie udział.
Na czym polega kremacja wspólna?
Oprócz kremacji indywidualnej, można również skorzystać z opcji kremacji wspólnej, to jest z innymi zwierzętami. Ciało czworonoga nie jest opisane – dla pracowników krematorium jest po prostu całkowicie anonimowe. Proces polega na spopieleniu w tym samym czasie, w jednej komorze paru ciał zwierząt. Klienci mogą na życzenie otrzymać niewielką ilość prochów. Proces wspólnej kremacji jest znacznie tańszy w stosunku do indywidualnego. Cena jest uzależniona od wielkości zwierzaka.
Jakie zwierzęta można skremować?
Jak przyznają właściciele oraz pracownicy krematoriów dla zwierząt, najczęściej kremowane są koty oraz psy, jednak właściciele decydują się również na skremowanie między innymi chomików, królików, koszatek, papug, szynszyli i tym podobne.
Dlaczego właściciele zwierząt decydują się na usługi krematorium?
Wiele osób z całą pewnością zastanawia się, dlaczego właściciele zwierząt decydują się na usługi skremowania swoich pupili po śmierci. Odpowiedź jest prosta – wielu z nich chce, aby nawet po przejściu za tak zwany tęczowy most, czworonogi były z nimi. W ten sposób więź między nimi w pewnym sensie nigdy się nie zrywa. Zwykle właściciele wybierają urny ozdobne, tak aby mogły stać w domach. Niektórzy jednak decydują się na ich pochowanie, w szczególności, jeśli mieszkają nieopodal cmentarzy dla pupili.
Branża krematoriów dla zwierząt wciąż w Polsce raczkuje. Mimo to, klientów i miłośników zwierząt takiej alternatywy dla oddania ciała pupila nie brakuje. Wszystko dlatego, że śmierć ukochanego psa, kota czy chomika jest niezwykle trudna. Ciężko jest się z nią pogodzić. Co więcej, śmierć nie wybiera dogodnego momentu. Zaskakuje nas w weekendy, święta, w nocy albo nad ranem. W związku z tym, krematoria działają nieustannie. Mają swoje standardowe godziny pracy, jednak zdarza się również, że klienci potrzebują pomocy krematoriów właśnie o innych porach. W związku z tym, pracownicy są pod telefonem 24 godziny na dobę.
Jak podkreślają osoby związane z procesem kremacji zwierzaków – najtrudniejsze w tej pracy są emocje oraz pożegnania właścicieli z pupilami. Rozstanie z najbliższym członkiem nigdy nie jest łatwe. W szczególności, jeśli chodzi o czworonogi, które nigdy nas nie skrzywdziły, a dodatkowo ufają nam najbardziej na świecie. Dla nich jesteśmy wszystkim, tak jak i one dla nas.