Sublimacja jest procesem polegającym na przemianie substancji ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy. To zjawisko wykorzystywane jest m.in. w tworzeniu nadruków sublimacyjnych. Jakiego materiału użyć do sublimacji? Do druku sublimacyjnego używane są specjalne farby, które w określonych warunkach termodynamicznych przyjmują stan gazowy, przez co są w stanie przeniknąć do włókien materiału.
Druk sublimacyjny – na czym polega
Druk sublimacyjny pozwala tworzyć trwałe nadruki o dobrej jakości. Przygotowany wcześniej wzór drukowany jest na papierze transferowym, z którego potem przenosi się go na wybrany materiał. Przeniesienia dokonuje się przy użyciu tzw. pras transferowych. Najczęściej wzory drukowane są na powierzchniach poliestrowych lub takich, które posiadają poliestrową powłokę. Sublimacja sprawia, że nadrukowany obszar nie odróżnia się od podstawowego materiału – wygląda tak, jakby od początku był jego częścią. Druk nie odróżnia się teksturą, ani nie sprawia wrażenia naklejki. W przypadku sublimacji kolorowej zalecane jest jej stosowanie tylko i wyłącznie na białym podłożu, gdyż wtedy włókna są w stanie przyjąć określone tusze. Zastosowanie barwnego nadruku na kolorowym materiale może spowodować, że farby zmieszają się, a ostateczny rezultat nie będzie zadowalający. Z racji tego do wielobarwnych powierzchni zaleca się wykonywanie sublimacji jedynie czarnym tuszem. Technika druku sublimacyjnego pozwala na wykonywanie bardzo wyrazistych nadruków, o ostrych konturach i wyrazistych kolorach. W przypadku sublimacji nie ma znaczenia czy nadrukowany zostanie napis, artystyczna grafika, czy też skomplikowany wzór – druk sublimacyjny poradzi sobie ze wszystkim. Dodatkowo wszystkie przejścia i zmiany odcieni zostaną wykonane z dużą precyzją. Ponadto warto wiedzieć, że barwniki, które wykorzystywane są w procesie sublimacji są w pełni bezpieczne. Nie zagrażają skórze człowieka, ani środowisku naturalnemu, a także nie przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych.
Nadruk sublimacyjny – jak rozpoznać
Na pierwszy rzut oka nie da się odróżnić nadruku sublimacyjnego od materiału, na którym został nadrukowany. Wzór wykonany tą metodą wygląda bowiem tak, jakby od samego początku stanowił z materiałem jedną całość. Druk sublimacyjny można rozpoznać zwracając uwagę na kolor materiału, albowiem kolorowe wydruki będą wyraźne i precyzyjnie wykonane jedynie na białym materiale, który jest w stanie odpowiednio wchłonąć barwnik. Nadruki stosuje się także na kolorowych powierzchniach, jednak do tego celu używa się czarnego tuszu, gdyż jest on w stanie w odpowiedni sposób zadrukować barwną powierzchnię. Ważną rolę odgrywa także materiał, na którym drukowany zostaje wzór. Tkanina powinna mieć w sobie jak największą zawartość poliestru – im większa jego zawartość tym wydruk będzie bardziej wyraźny i lepiej nasycony kolorami. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki barwników żelowych dobrze wiążą się z włóknami poliestrowymi.
Na jakim materiale nadruki sublimacyjne utrzymują się najlepiej?
Druk sublimacyjny wyróżnia się przede wszystkim tym, że można stosować go na różnego rodzaju podłożach, np. czapkach, szalikach, koszulkach, plecakach, piórnikach, serwetkach, obrusach, smyczach, kubkach czy talerzach. Ponadto ostateczny wygląd nadruku zależy jedynie od osoby zlecającej drukowanie. Tworząc wzór, który zostanie umieszczony na wybranym przez nas przedmiocie, można przez chwilę poczuć się jak artysta i puścić wodzę wyobraźni. Inspiracje można znaleźć na różnego rodzaju portalach internetowych oraz mediach społecznościowych. Nawet w przypadku, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie gotowych elementów, np. przedstawiających wizerunek idola, w dalszym ciągu możemy zmieniać i poprawiać przestrzeń wokół niego. Możemy samodzielnie dobierać kolorystykę, inne drobne elementy czy też napisy. Aby mieć pewność, że nadruk będzie jakościowo najlepszy, zalecane jest użycie materiału poliestrowego. Tkanina ta jest dedykowana właśnie tej metodzie drukowania. Istnieją także rozwiązania, dzięki którym wzory można nanosić na materiały bawełniane. W tym celu można posłużyć się jedną z dwóch dostępnych metod. Pierwsza metoda polega na zmianie papieru transferowego. W tym celu należy użyć specjalnego papieru do bawełny – Subli Light No Cut. Drugi wariant opiera się na wykorzystaniu proszków poliestrowych, które pozwolą przenieść wybrany wzór na bawełnę. Obie przedstawione metody druku sublimacyjnego na materiałach bawełnianych są trwałe, a ich zastosowanie pozwala uzyskać wysoką jakość wydruku. Jakość ta nie różni się od standardowych wydruków tworzonych na powierzchniach poliestrowych. Przystępując do wykonywania druku sublimacyjnego warto także mieć na uwadze, że istnieją pewne przeszkody, które mogą zniszczyć cały proces. Jedną z takich przeszkód jest wilgotność – dlatego warto zadbać o kontrolowanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, a także o to, aby zawsze posiadać suchy papier transferowy. Wzory wykonywane na odpowiednio dobranych tkaninach są bardziej wyraziste i mocniej nasycone barwami, dlatego przed przystąpieniem do drukowania zaleca się odpowiedni dobór materiału.