Jak robi się nadruki na koszulkach?

Jak robi się nadruki na koszulkach?


Jak robi się nadruki na koszulkach? Czy mijając sklepowe witryny zastanawiałeś się czasem jak zrobione są nadruki na ubraniach? Dlaczego niektóre z nich wyglądają tak, jakby wcale nie były nadrukowane, a od zawsze stanowiły jedną część z materiałem? Odpowiedź jest prosta. Jest to zasługa specjalnych technologii i maszyn, dzięki którym możliwe jest nanoszenie nadruków na tkaniny w taki sposób, aby nie odróżniały się od reszty materiału.

W sklepach można zobaczyć wiele ubrań z nadrukami, takich jak np.: bluzy z nadrukiem, kurtki czy też koszulki. To właśnie o powstawaniu koszulek z nadrukiem będzie dzisiejszy artykuł, z którego dowiesz się między innymi: jakich urządzeń używa się do nanoszenia nadruków, jakie metody stosowane są do zadrukowywania materiałów, a także jak wykonać sportową koszulkę z własnym nadrukiem.

Sublimacja – popularna metoda nanoszenia nadruków

Jak robi się nadruki na koszulkach?
Jak robi się nadruki na koszulkach?

Druk sublimacyjny, nazywany inaczej sublimacją, pozwala na tworzenie trwałych nadruków o bardzo dobrej jakości. Cały proces polega na tym, że przygotowany wcześniej wzór drukowany zostaje na papierze transferowym – skąd przy użyciu specjalnych pras przeniesiony zostaje na materiał. Przy użyciu druku sublimacyjnego najczęściej stosuje się powierzchnie poliestrowe lub takie, które posiadają powłokę z poliestru, gdyż barwniki wykorzystywane w tej metodzie najlepiej wnikają we włókna tego właśnie materiału. Dzięki zastosowaniu sublimacji nadrukowany obszar niczym nie odróżnia się od reszty ubrania – sprawia wrażenie, jakby od zawsze był częścią materiału. Pomimo, że druk ten ma wiele zalet, to istnieją także wady związane z zastosowaniem tej techniki. Otóż największą z nich jest fakt, że kolorowe nadruki powinny być nanoszone tylko na jasne powierzchnie, aby efekt był w stu procentach zadowalający. Dlaczego tak się dzieje? Otóż barwniki używane do druku sublimacyjnego nie są w stanie dokładnie zafarbować kolorowych materiałów, przez co mogą zmieszać się z podłożem i dać niechciane rezultaty. Nie oznacza to jednak, że przy użyciu sublimacji nie można wykonywać kolorowej odzieży z nadrukami. Opcja taka jest jak najbardziej możliwa. Jeżeli jednak decydujemy się na kolorowe tło, to cała grafika powinna być ciemna, a najlepiej czarna – w ten sposób można wykonać np. logo lub znak firmowy. Przy zastosowaniu techniki druku sublimacyjnego nie ma znaczenia czy nadrukowywanym obszarem będzie obraz, napis czy też skomplikowany wzór – maszyny i technologie wykorzystywane do sublimacji są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rodzajami nadruków. Ponadto, jeżeli zastosujemy się do zalecenia i wykonamy nadruk na jasnej powierzchni, to wszystkie przejścia i zmiany odcieni zostaną wykonane z dużą dokładnością i precyzją. Bardzo ważnym atutem druku sublimacyjnego jest także to, że barwniki wykorzystywane w tej metodzie są w pełni bezpieczne – nie zagrażają środowisku naturalnemu, ani nie powodują reakcji alergicznych na skórze.

DTG – alternatywna metoda zadrukowywania powierzchni

Z racji tego, że druk sublimacyjny nie radzi sobie z kolorowymi powierzchniami, bardzo popularną metodą stało się DTG. Dzięki tej technice możliwe jest nadrukowanie zarówno niewielkiego napisu, jak i zadrukowanie dużej powierzchni wybranym obrazem lub grafiką. Maszyna wykorzystywana w tym procesie jest bardzo zbliżona działaniem do drukarki atramentowej – jednak jej budowa jest znaczenie inna, gdyż składa się przede wszystkim z platformy transportującej oraz odpowiednich tuszy. Barwniki te są w stanie połączyć się z tkaniną w takim stopniu, żeby efekty były wysoce zadowalające. Nadruk wykonany przy użyciu tego typu techniki jest bardzo trwały, a jego struktura i grubość nie odróżnia się niczym od materiału na który zostanie naniesiony – podobnie jak ma to miejsce w przypadku sublimacji. Istotne jest jednak to, że kiedy zaplanujesz wykonanie odzieży z własnym nadrukiem przy użyciu tej metody, to kolor materiału nie odgrywa żadnej roli w efekcie finalnym. Jest on jednak istotny jeżeli chodzi o czas wykonania nadruku, gdyż kolorowe i ciemne powierzchnie wymagają dłuższego czasu nadrukowywania.

Własny nadruk na koszulce sportowej

Poznałeś już podstawowe i najczęściej stosowane metody nanoszenia nadruków na koszulki, ale czy wiesz, że możesz samodzielnie zaprojektować taką koszulkę? Otóż wystarczy, że stworzysz wzór, który zechcesz nadrukować na swoim ubraniu, odpowiednio go sformatujesz i prześlesz do wybranej drukarni, która podejmie się realizacji zamówienia. Metoda ta wymaga jednak dostosowania wzoru do materiału oraz wykorzystywanej techniki, przez co nie należy do najłatwiejszych. Istnieją jednak także takie firmy, które posiadają już gotowe wzory lub szablony, które można modyfikować, np. poprzez podanie własnego tekstu. W ten sposób bardzo łatwo stworzysz koszulkę klubową z własnym nazwiskiem – wystarczy, że w wybierzesz interesujący Cię wariant grafiki a w zamówieniu wpiszesz nazwisko, które ma widnieć na ubraniu. W podobny sposób możesz stworzyć np. bluzę sportową z własnym nadrukiem – tym samym tworząc zestaw idealny dla prawdziwego miłośnika sportu.