Jak działa prawo spadkowe

Jak działa prawo spadkowe


Każdy z nas od czasu do czasu musi uczestniczyć w takim smutnym wydarzeniu, które nazywamy pogrzebem. Nieco rzadziej każdy z nas musi uczestniczyć również w czymś takim, jak podział majątku https://kk-kancelaria.com/skuteczna-windykacja-torun po zmarłej osobie. Jak działa prawo spadkowe? Czasami sprawy z tym związane są w zasadzie czystą formalnością, ale zdarza się i tak, że trzeba z podziałem spadku trafić do sądu i odbyć przynajmniej jedną, tak zwaną sprawę spadkową https://kk-kancelaria.com/windykacja-torun po to, aby można było w rzeczywisty sposób podzielić spadek, między osobami, które do tego spadku mają prawo. W wielu przypadkach zdarza się tak, że na przykład podstawą do podziału spadku jest testament osoby, która zmarła, ale zdarza się jednak, że stosowane są ogólne litery prawa spadkowego. O tym, jak działa prawo spadkowe, sobie za chwilę opowiemy.

Czy warto na rozprawie spadkowej mieć ze sobą prawnika do spraw spadkowych?

Pierwszą sprawą, jaką warto by poruszyć, to jest kwestia taka, czy jeżeli idziemy na sprawę spadkową https://kk-kancelaria.com/kancelaria-windykacyjna-torun, to powinniśmy mieć ze sobą adwokata? Każdy prawnik https://adwokat-seidel.pl/prawnik-saska-kepa/ powiedziałby od razu wprost, że na każdej sprawie najlepiej, jeśli byśmy mieli adwokata, ponieważ jeżeli nie znamy dobrze prawa. Raczej mało kto zna dobrze prawo. Brak adwokata działa zawsze na naszą niekorzyść, podobnie jest w przypadku spraw spadkowych. Kiedy idziemy na rozprawę spadkową, powinniśmy sobie na przykład wynająć kancelarię prawniczą https://klimkowski-kancelaria.pl/284/restrukturyzacja-firm-gdansk lub kancelarię adwokacką https://klimkowski-kancelaria.pl/280/upadlosc-przedsiebiorstwa-gdansk, która będzie nas reprezentować. Wyjątkiem mogą być takie sytuacje, kiedy naprawdę jesteśmy mocno przekonani o tym, że mamy silne prawa do spadku a strony, które w takiej sprawie będą brały udział, nie są do siebie nastawione wrogo, czyli po prostu musimy mieć naprawdę mocne podstawy do tego, aby sądzić, że taka sprawa jest czystą formalnością. Jeżeli natomiast jest to sprawa, gdzie strony na przykład totalnie nie mogą się dogadać, to najlepiej jest wziąć adwokata i to takiego od spadków, a nie na przykład adwokata do spraw rodzinnych https://klimkowski-kancelaria.pl/266/prawo-rodzinne-wroclaw.

Testament

Ogólne zasady prawa spadkowego zostały stworzone po to, aby można było podzielić spadek, jeżeli osoba zmarła oczywiście taki posiada i nie pozostawiła po sobie testamentu, czyli czysto teoretycznie prawo spadkowe powinno odnosić się do nielicznych sytuacji, w których jak wspomniano, nie pozostawiono testamentu. Niestety w Polsce jest taka sytuacja, że mało kto tak naprawdę pozostawia po sobie testament, więc spadek najczęściej podzielony jest na zasadach ogólnego prawa spadkowego. Porozmawiajmy sobie chwilę o samym testamencie. Testament spisany przez osobę, która dysponuje jakimś majątkiem i chcę go komuś zostawić w spadku, może zostać spisany w zasadzie w dowolnej formie.

naruszenie-nietykalnosci-cielesnejCzyli inaczej nie mamy obowiązków w naszym testamencie nikogo znacznym spadkiem obdzielać ani nie mamy obowiązku kogoś pomijać. Czyli jeżeli napiszemy, że po nas dziedziczy tylko i wyłącznie jedna osoba i dokładnie tę osobę wskażemy, to testament powinien zostać w takiej formie wykonany, niezależnie od tego, czy na przykład będziemy mieli dzieci, które do tego spadku będą mieć prawa, ale w testamencie nie zostały one wymienione. Warto jest również tutaj podkreślić, że testament to nie może być kartka papieru, która została spisana przez nas przed śmiercią i schowana w szufladzie biurka. Przede wszystkim testament jest ważny wtedy, kiedy jest potwierdzony notarialnie i został ten testament, spisany oczywiście bez niczyjego przymusu oraz jest spisany przez osobę, która jest w pełni sił mentalnych.

Zobacz także ciekawe artykuły branżowe:

kancelaria kredyty frankowe https://odfrankuj.org

prawny portal https://www.swiatprawa.pl

adwokat od rozwodów  https://www.swiatprawa.pl/jak-wybrac-prawnika-do-wlasnej-sprawy-rozwodowej/

radca rozwodowy Gorzów http://www.radcaprawnywgorzowie.pl/rozwod-gorzow/

Jak działa prawo spadkowe?

Prawo spadkowe ogólnie rzecz biorąc, nie jest to zbyt zawiła dziedzina prawa. Przede wszystkim warto zwróć uwagę na fakt, że jeżeli tego nie chcemy, to spadku wcale nie musimy przyjmować. Niestety ze spadkami jest taka problematyczna sprawa, że pomimo ogólnego wyobrażenia, że spadek to zawsze jest to dla nas coś miłego (czyli po prostu dostajemy jakieś tam zastrzyk majątku), to niestety bardzo często się może okazać, że dziedziczymy też długi i to bardzo poważne, więc jeżeli na przykład nie chcemy spadku przyjmować, to możemy to oczywiście zrobić, ale powinniśmy zrobić to oficjalnie i na piśmie, za pomocą oświadczenia. Jeżeli tego nie zrobimy, to oczywiście możemy mieć sprawę spadkową. Najlepiej jest opisać sprawę spadkową, jako rozprawę, na której to sąd rozstrzyga kto oraz w jakich proporcjach dostanie spadek, oraz wyznaczy sposoby na podział majątku https://adwokat-seidel.pl/podzial-majatku-prawnik-warszawa/ czy spadku.

seidel-rozwodyPonieważ na przykład może się okazać, że ktoś w zasadzie nie posiadał żadnych zapasów pieniężnych, ale miał nieruchomości, samochody, dzieła sztuki itp. a są to rzeczy, które jest trudno podzielić. Jeżeli chodzi na przykład o dziedziczenie, to warto jeszcze podkreślić jaką zależność, że jeżeli na przykład umiera ojciec w rodzinie, to dziedziczenie w takiej sytuacji nie jest wcale takie proste do wyjaśnienia, jakby się mogło wydawać. Czyli na przykład pierwsze w kolejce do dziedziczenia są dzieci zmarłej osoby. Aktualna żona jest druga w kolejce do tego dziedziczenia i w zasadzie, jest to taki wyjątek, jeżeli chodzi o osoby, które są spowinowacone. W takiej sytuacji żona zmarłej osoby dziedziczy 25% majątku, natomiast cała reszta, przypada na dzieci, niezależnie od tego, czy było to jedno dziecko, czy na przykład dziesięcioro.

Radca Prawny Małgorzata Duliniec
Szarych Szeregów 38/I/1
66-400 Gorzów Wielkopolski
889989166
www.radcaprawnywgorzowie.pl
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl
Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl