Ile może zarobić fryzjer?

Ile może zarobić fryzjer?


Z usług fryzjera korzystają dziś zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. W niemal każdym mieście, bez względu na jego wielkość, znajduje się zakład fryzjerski. Pracują w nim zazwyczaj osoby, które ukończyły szkołę zawodową, technikum fryzjerskie lub specjalistyczne kursy. Ile może zarobić fryzjer? Odpowiadamy.

Fryzjer w małym i większym mieście

Nie jest tajemnicą, że najmniej zarabiają fryzjerzy w mniejszych miejscowościach. Zazwyczaj bowiem zajmują się oni standardowymi zabiegami, takimi jak farbowanie, strzyżenie czy modelowanie. Niemniej jednak bez względu na wielkość miasta, fryzjer musi zarobić przynajmniej minimalną krajową. Dotyczy to osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin. W przypadku połowy etatu zarobki mogą być niższe. Czy rzeczywiście fryzjer zarabia minimalne, krajowe wynagrodzenie? Zwykle na początku swojej kariery, tak. Z czasem może jednak liczyć na lepsze zarobki, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Kwota ta dotyczy zwykle większych miast i renomowanych salonów, jakie się w nich znajdują. Zatrudniając się w małym, lokalnym salonie, nie liczmy na więcej, niż 3000-3500 zł netto. Tymczasem doświadczeni styliści fryzur mogą zarobić o wiele więcej. Zarobki niektórych sięgają nawet 7000-8000 zł miesięcznie. Praca stylisty fryzur wymaga jednak ogromnej wiedzy i umiejętności manualnych. Nie każdy może więc zostać profesjonalnym stylistą.

Zarobki, a wykształcenie

Ile może zarobić fryzjer?Teoretycznie osoby posiadające lepsze kompetencje powinny zarabiać więcej. Fryzjerzy, którzy ukończyli zawodówkę lub technikum, nie powinni zarabiać tyle, co profesjonaliści po egzaminie czeladniczym i dodatkowych kursach. A jak jest w praktyce? Tutaj bywa bardzo różnie. W teorii zawodówka to najniższy szczebel w karierze fryzjera. Niemniej jednak fryzjer po zawodówce może posiadać lepsze kompetencje, niż ten po technikum. Dlaczego? Ponieważ w szkole zawodowej uczniowie mają więcej godzin praktycznych, niż w technikum. Jak wszyscy wiemy, nie sposób nauczyć się fryzjerstwa z książek. W niemal każdym zawodzie najwięcej jesteśmy w stanie nauczyć się właśnie w pracy. Dlatego też wcale nie jest regułą, że fryzjerzy po technikum zarabiają więcej. Inaczej jest jednak z osobami, które ciągle szlifują swój fach. Fryzjerstwo jest bowiem bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Stąd też najlepiej zarobią ci, którzy stale aktualizują swoją wiedzę i zdobywają nowe umiejętności. Nie jest tajemnicą, że osobom z certyfikatami łatwiej jest znaleźć pracę. Oczywiście za papierkiem musi pójść również umiejętność wykonania konkretnego zabiegu na włosach.

Zarobki fryzjera – trychologa

Coraz więcej fryzjerów decyduje się zrobić specjalizację z trychologii. Wbrew temu, co uważa większość z nas, trycholog nie jest lekarzem, który ukończył studia medyczne. Jest po prostu specjalistą od skóry głowy, a tym samym problemów z włosami. Fryzjerzy chętnie zostają trychologami, ponieważ mają już podstawową wiedzę dotyczącą tego, jak zachowuje się skóra na głowie w konkretnych sytuacjach. Korzystając z ich wiedzy i umiejętności, klienci mogą odzyskać piękne włosy i zdrowie skóry głowy za jednym razem. Ile zarabia fryzjer – trycholog? Zdecydowanie więcej, niż zwykły fryzjer. Przede wszystkim wizyta u trychologa jest dosyć droga. Specjaliście biorą średnio 150 zł za jedną konsultację. To tyle samo, co farbowanie włosów wraz z modelowaniem, pielęgnacją i strzyżeniem. Niemniej jednak tego typu zabieg zajmuje około 2. godzin, podczas gdy wizyta specjalistyczna – mniej niż pół godziny. Dlatego też fryzjer trycholog jest w stanie zarobić znacznie więcej, niż zwykły fryzjer. Jego zarobki zaczynają się od mniej więcej 3500 zł netto. Doświadczony fryzjer, który jest zarazem trychologiem, może zarobić nawet 5000 zł i więcej.

Nierówności płacowe

Kandydaci na fryzjerów powinni mieć świadomość, że w mniejszym mieście zarobią oni nieco mniej, niż w dużym mieście wojewódzkim. Niemniej jednak nierówności płacowe mogą dotyczyć nie tylko miejsca zamieszkania, ale również płci. Otóż fryzjerzy mężczyźni zarabiają zwykle nieco więcej, niż kobiety. Dlaczego? Powód jest prosty – niewielu jest fryzjerów mężczyzn, a większość z nas uważa, że są oni bardziej utalentowani, niż kobiety. Oczywiście nie zawsze jest to prawdą. Co więcej, nierówności płacowe kobiet i mężczyzn wynikają również z faktu, iż kobiety często decydują się na posiadanie dzieci. Co za tym idzie, przez określony czas nie ma ich w pracy. Tego typu argument, choć prawnie niedozwolony, często wychodzi z ust polskich pracodawców. Dotyczy to także branży fryzjerskiej. Pamiętajmy, że fryzjerzy – styliści również zarabiają więcej, jednak wynika to z posiadanych przez nich umiejętności. Lepiej zarabiają również fryzjerzy dziecięcy. Muszą oni nie tylko umieć podciąć dziecięce włoski, ale również poradzić sobie z niesfornymi maluchami na fotelu. Nie każde dziecko grzecznie siedzi i czeka, aż fryzjer wykona swoją pracę. Zarobki fryzjerów dziecięcych oscylują w okolicy 3500 zł netto. Dotyczy to osób, które mają już pewne doświadczenie w zawodzie.