Fotowoltaika jest obecnie dość gorącym towarem, zarówno na rynku energetyki, jak i na rynku budowlanym. Coraz więcej osób decyduje się inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. Jednocześnie im więcej mamy instalacji, tym więcej pojawia się pytań. Szczególnie dlatego, że w różnych mediach, często pojawiają się informacje, które mogą być do siebie przeciwstawne. Zastanówmy się zatem: fotowoltaika – co trzeba wiedzieć
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest to z fizycznego punktu widzenia, takie oddziaływanie światła z materią, że materia pod wpływem promieniowania świetlnego zaczyna generować wolne elektrony. Mówiąc prościej, w oświetlonym materiale zaczyna płynąć prąd elektryczny. Ludzie nauczyli się wykorzystywać to zjawisko, do zasilania własnej sieci energetycznej. Robimy to, wykorzystując przede wszystkim najważniejszy element, na jaki składa się zestaw fotowoltaiczny, czyli panele solarne.
Co to są panele słoneczne?
Panel fotowoltaiczny jest to podstawowy element naszego systemu fotowoltaicznego. Jeden paneli fotowoltaiczny, w zależności od rozmiaru takiego panelu, zbudowany jest z kilkunastu, kilkudziesięciu, a na przemysłowych instalacjach, nawet z kilkuset pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne wykonywane są z krzemu. Krzem jest to półprzewodnik. Jak wcześniej wspomniano, może pod wpływem światła generować prąd elektryczny. Jeżeli do takiego panelu podłączymy przewody, a przewody podłączymy do naszej instalacji elektrycznej, możemy taką instalację zasilać, za pomocą energii świetlnej. Jest to oczywiście opis dosyć skrótowy, ale bardzo dobrze tłumaczy, w jaki sposób działa zestaw fotowoltaiczny.
Zobacz ofertę dla właścicieli gruntów – ale nie tylko:
Ogniwa fotowoltaiczne
Ogniwo fotowoltaiczne jest wykonane z krzemu, ale krzem nie jest wcale najbardziej wydajnym materiałem. Krzem stosowany jest głównie dlatego, że jest to materiał bezpieczny. Większość półprzewodników są to różnego rodzaju związki pierwiastków, wśród których możemy znaleźć pierwiastki dla człowieka szkodliwe, lub wręcz niebezpieczne, takie jak gal lub arsen, dlatego do masowej produkcji oraz masowego wykorzystania, stosuje się krzem. Błędne jednak jest myślenie, że ogniwa krzemowe występują tylko w jednym rodzaju. Wyróżniamy przynajmniej dwa główne typy, które różnią się zarówno jakością wykonania, jak i wydajnością. Te dwa główne typy to ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne. Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne wykonywane są w taki sposób, że w ściśle określonych warunkach, hoduje się duże pojedyncze kryształy krzemu. Jest to proces trudny oraz bardzo złożony, dlatego też ogniwa takie są droższe, choć wykazują też dużo większą wydajność. Ogniwa wykonane z krzemu polikrystalicznego, są to ogniwa, które są wykonywane z małych kryształów, zatopionych w przewodzącym lepiszczu.
Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej?
Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być oczywiście dobrana do naszego zapotrzebowania. Jest to niezwykle istotna sprawa, ponieważ sposoby rozliczania się za energię elektryczną, którą do sieci oddamy, oraz którą z sieci pobierzemy, są ściśle określone. Tak naprawdę w momencie, kiedy będziemy mieć niedobór lub nadwyżki mocy, jest to dla nas niekorzystne. Oczywiście nigdy nie da się tego idealnie wyliczyć, ale im mniejszy błąd, tym lepiej dla nas.
Jeżeli nasze zestawy fotowoltaiczne będą wykazywały niedobór mocy, będzie to oznaczało, że będziemy pobierać z sieci energetycznej więcej energii, niż będziemy do niej oddawać. Warto tutaj wspomnieć, że za darmo z sieci energetycznej, możemy pobrać 80% mocy, którą do sieci oddaliśmy. Oznacza to mniej więcej tyle, że instalacja będzie się zwracać dużo wolniej, niż jeśliby ten bilans wynosił zero. Z drugiej strony, jeżeli nadwyżki energetyczne będą duże, to tak naprawdę kredyt zaciągnięty na instalację będzie większy, natomiast za nadwyżki energii nie zarobimy ani złotówki. Energia z paneli zostanie oddana przez nas za darmo.
Zobacz również:
Jak założyć instalację fotowoltaiczną?
Instalacje fotowoltaiczne są na tyle skomplikowane (jednakowo z punktu widzenia projektowania, wyliczeń oraz realizacji), że na pewno zdecydowanie najlepiej jest skontaktować się z odpowiednim dystrybutorem fotowoltaiki.
Kiedyś firmy oferowały w zasadzie tylko i wyłącznie montaż oraz sprzedaż paneli. Obecnie firmy świadczą kompleksowe usługi, które dotyczą nie tylko sprzedaży oraz instalacji, ale również dokonywanie odpowiednich wyliczeń. Kiedy podpiszemy kontakt z dystrybutorem fotowoltaiki na wykonanie inwestycji fotowoltaicznej, musimy pamiętać o jednej ważnej sprawie. Jeżeli już podpiszemy umowę na realizację inwestycji, musimy sprawić, aby w tej umowie było odniesienie do gwarantowanego zwrotu inwestycji. Zdarzało się bowiem tak, że poprzez błędy projektowe, instalacje fotowoltaiczne, zamiast generować zyski, mogły generować straty. Chodzi tutaj głównie o sytuację, w której budujemy instalację fotowoltaiczną o dość dużej mocy. Tego typu instalacje pobierają z sieci tak zwaną moc bierną, która jest płatna, od pewnego poziomu poboru. W większości instalacji konsumenckich, tego typu sytuacja raczej nie ma miejsca, ale przy większych instalacjach niestety trzeba użyć odpowiednich kompensatorów. Wówczas faktycznie za moc bierną nie płacimy. Niestety nie każda firma ma tego świadomość.