Flebolog – na ratunek żyłom

Flebolog – na ratunek żyłom


Siedzący tryb życia, praca biurowa, nadwaga, niewłaściwa dieta, przemęczenie, obuwie na wysokim obcasie powodują, że coraz więcej osób cierpi na choroby układu żylnego. Wiek nie ma w tym przypadku specjalnego znaczenia, ponieważ problem dotyczy pacjentów we wszystkich grupach wiekowych i zawodowych. Choroby układu żylnego częściej  dotykają kobiet niż mężczyzn. Zapotrzebowanie społeczne sprawiło, że z chirurgii naczyniowej wyodrębniła się nowa gałąź medycyny – flebologia – flebolog – na ratunek żyłom

Zapotrzebowanie a klasyfikacja specjalizacji

Flebolog – na ratunek żyłomChoroby układu żylnego stają się coraz większym problemem społecznym. Wystąpiła naturalna potrzeba, aby kształcić specjalistów w zakresie powyższych chorób. Wyodrębnienie odrębnej specjalizacji lekarza- flebologa wiąże się również z ogromnym postępem wiedzy medycznej o funkcjonowaniu i nieprawidłowościach działania naczyń żylnych, które odbierają krew z tkanek i dostarczających ją z powrotem do serca. Wcześniej ten zakres nauki o ludzkim organizmie był mało poznany i uznawano go za niezbyt ważny.  W Polsce flebologią zajmują się chirurdzy naczyniowi oraz chirurdzy ogólni, interniści radiolodzy, dermatolodzy. Prężnie działa Polskie Towarzystwo Flebologiczne, które koordynuje  działania naukowe i terapeutyczne oraz przyznaje certyfikat flebologiczny, który jest „świadectwem należytego poziomu wiedzy i umiejętności aplikującego lekarza w zakresie praktyki flebologicznej”. W polskim systemie kształcenia lekarzy wciąż nie ma specjalizacji   „lekarz flebolog”. W rozumieniu Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, w Polsce nie została jeszcze zatwierdzona specjalizacja flebolog.  Świadczy to o niedostosowaniu prawa i kształcenia medyków do rozwoju danej gałęzi medycyny i społecznego zapotrzebowania na usługi flebologa. 

Wskazania do wizyty u flebologa

Nogi to eksponowana część ciała zwłaszcza przez kobiety. Panie lubią chodzić w szortach, spódnicach, sukienkach, legginsach i w obcisłych spodniach. Są dumne ze swoich nóg i chętnie podkreślają je butami na szpilkach. Kobiety ze względu na ciążę są bardziej narażone na powstanie zmian w układzie żylnym. Buty na wysokim obcasie, siedzący tryb życia, sporo stresu i życie „ w ciągłym biegu” nie służą nogom. Po całym dniu kobiety odczuwają zmęczenie nóg, ciężkość, opuchliznę. Są to objawy niekorzystnych zmian w układzie żylnym, które powinny sygnałem alarmowym i skłonić do wizyty u flebologa. Obrzęki wokół kostek, pajączki, żylaki, owrzodzenia podudzi, długotrwały ból nóg- to objawy schorzeń żylnych. Wszelkie przebarwienia, wypryski, stwardnienia wokół kostek to bardzo niepokojące zmiany, które powinny być skonsultowane  z flebologiem. Ciężkimi chorobami układu żylnego są: malformacje żylne, a także zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych oraz zakrzepicę żył głębokich.  Niestety, zdarzają się przypadki śmierci wskutek zakrzepicy. Wizyta u flebologa w przypadku zauważenia, któregoś  z objawów może nawet uratować życie.  Pajączki wokół kostek, żylaki na całych nogach to zaawansowane stadium choroby, w którym działania lecznicze należy podjąć jak najszybciej. Problemy żylne mogą mieć podłoże genetyczne i być dziedziczone po rodzicach.

Przewlekła niewydolność żylna

Pajączki i żylaki to nie tylko problemy estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne, które wymagają natychmiastowej wizyty u flebologa i dokładnej diagnostyki. Po wykonaniu USG Dopplera lekarz- flebolog może rozpocząć leczenie nieinwazyjne lub inwazyjne, w zależności od stanu żył danej osoby. Pajączki i żylaki są objawem niewydolności żylnej, bardzo trudnej w leczeniu. W postępowaniu leczniczym dąży się do jak najmniejszej inwazyjności, np.: specjalnymi zastrzykami, które mają na celu zamknięcie naczyń i wchłonięcie się żylaków. Omawiany zabieg nosi nazwę skleroterapii – jest bezbolesny, skuteczny i nie wymaga brania zwolnienia L4. Wykonuje się kilka serii, najlepiej co dwa tygodnie. Cały proces leczenia trwa ok 2-3 miesięcy, a efekty są znakomite. Mogą w trakcie leczenia powstać siniaki, ale po jakimś czasie samoistnie znikają. Po zakończeniu leczenia zalecane jest, aby przez kilka dni nosić pończochy uciskowe. Flebolog może też stosować unowocześnioną metodę skleroterapii, wykonywaną pod kontrolą USG. Wstrzykuje się specjalną piankę, która silnie działania na naczynia i obkurcza. Pod kontrolą USG wstrzykiwanie pianki jest dokładniejsze i daje lepsze działanie lecznicze.

Tylko prywatnie

W Polsce specjalizacja flebologii ciągle nie jest uznana. Leczenie nie jest refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. W ostatnim czasie powstało dość dużo klinik i gabinetów flebologicznych. Zapotrzebowanie jest ogromne, ale trzeba się leczyć na własny koszt, co oczywiście ogranicza dostępność leczenia i jest bardzo niesprawiedliwe pod względem społecznym. Polscy lekarze flebolodzy mają swoje osiągnięcia i są szanowani w Europie. Powyższa dyscyplina medyczna rozwija się  pomimo trudności formalnych. Tysiące wyleczonych pacjentów to najlepszy dowód na skalę problemu chorób żylnych i na zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.