Do czego służy pamięć RAM w komputerze?

Do czego służy pamięć RAM w komputerze?


Schemat budowy komputera stacjonarnego, laptopa lub innych urządzeń elektronicznych przetwarzających różnego rodzaju dane jest dość skomplikowany. Do czego służy pamięć RAM w komputerze? Pamięć RAM jest jednym z istotniejszych elementów, który wpływa na swobodną pracę całego komputera, a także umożliwia mu w ogóle funkcjonowanie. Pamięć cyfrowa tego typu jest stosowana w różnych formach w bardzo wielu zastosowaniach. Powszechnie wykorzystuje się ją w podzespołach komputerów, takich jak procesory, karty graficzne lub karty dźwiękowe, a także w programatorach lub innych urządzeniach elektronicznych, które wymagają przetwarzania danych.

Czym jest pamięć RAM?

Pamięć określana akronimem RAM jest rodzajem pamięci cyfrowej. Jej pełna nazwa to Pamięć o dostępie swobodnym. Tak samo, jak każda pamięć cyfrowa służy do przechowywania danych zapisanych w formie binarnej. W praktyce jest to pamięć, która używana jest do wielokrotnego zapisywania danych w sytuacjach, w których potrzebny jest szybki i nieograniczony dostęp do nich. W elektronice wykorzystuje się pamięć RAM  różnych wersjach. Są to:

  • DRAM – pamięć dynamiczna,
  • SRAM – pamięć statyczna.

Pamięć SRAM, charakteryzuje się tym, że jest o wiele szybsza, a także nie wymaga częstego odświeżania. Przez to jest używana w układach, w których duża szybkość działania jest kluczowa dla funkcjonowania układu. Pamięć DRAM jest zaś nieco wolniejsza i wymaga częstego odświeżania, co można uznać w niektórych sytuacjach za wadę.  Od strony technologicznej, pamięć RAM funkcjonuje jako układ scalony. Produkowana jest w różnych, nieco różniących się od siebie technologiach. W przypadku zastosowania w poszczególnych podzespołach jest ona elementem większego układu scalonego. Pamięć tego typu może być trwała lub ulotna. Pamięci trwałe występują w następujących technologiach:

  • FRAM – za nośnik danych służy kryształ.
  • MRAM – za nośnik danych służą magnetyczne złącza tunelowe.
  • NRAM – bazuje na nanorurkach węglowych.
  • PRAM – za nośni danych służy kryształ, lecz konstrukcja różni się od pamięci FRAM.

Do czego służy pamięć RAM w komputerze?Pamięć trwała jest stosowana tam, gdzie wymagane jest stałe przechowywane danych. Stąd stosuje się je na przykład w modułach, które zapisują podstawowe ustawienia komputera lub programatorów elektronicznych. Pamięci trwałe nie potrzebują zasilania do tego, by utrzymać zapis. Pamięci ulotne zaś, tracą dane w momencie utraty zasilania. Właśnie dlatego traci się wszystkie dane zapisane w pamięci RAM, gdy wyłączy się zasilanie komputera. Utrata danych następuje w mniej niż jedną sekundę od odłączenia prądu. Warto wspomnieć, że właśnie na pamięci RAM bazuje funkcja stosowana w systemach operacyjnych, polegająca na uśpieniu komputera lub wprowadzeniu go w tryb czuwania. Całość danych z programów, w których się pracowało, zapisywanych jest w podręcznej pamięci RAM. Komputer wtedy się wyłącza, jednak pobiera minimalną ilość energii, która służy jedynie doprowadzeniu niewielkiego napięcia do pamięci RAM, która wymaga ciągłego zasilania, aby nie tracić danych. Wyłączając komputer z prądu, nawet jeśli będzie w trybie czuwania, utraci wszystkie swoje dane. Wyjątkiem są laptopy, które będą pobierać zasilanie z baterii.

Do czego służy pamięć RAM w podzespołach komputerów?

Pamięć RAM w wersji SRAM montowana w podzespołach komputerów służy do przechowywania danych, na których aktualnie się pracuje. Pamięci tego typu są elementem całych układów procesorów lub kart graficznych. Od ilości pamięci podręcznej, jaką dysponują, zależy to, jakie parametry będą sobą prezentować podczas pracy. W zależności od tego, w jaki sposób używa się na co dzień komputera, należy dobrać podzespoły posiadają odpowiednio dużo pamięci podręcznej. W przypadku wykonywania łatwej pracy biurowej, która nie wymaga od karty graficznej pracy na dużej intensywności, ilość pamięci podręcznej jest drugorzędna, gdyż prawdopodobnie i tak będzie wystarczająca. Jeśli ktoś wykorzystuje komputer do obróbki grafiki lub grania w gry komputerowe, ilość pamięci podręcznej powinna być relatywnie wysoka. Ta sama analogia dotyczy procesora i przeanalizowania jego zapotrzebowania na bieżące i szybkie przetwarzanie dużych ilości danych.

Do czego służy pamięć RAM w komputerze?

Pamięć RAM montuje się także na płytach głównych komputerów stacjonarnych lub stacji roboczych. Wykorzystywana tam jest do przechowywania danych z programów, które aktualnie są użytkowane na komputerze. Pracując w dowolnym programie, wyniki pracy zapisywane są na bieżąco w pamięci RAM. Chcąc zachować te dane na stałe, trzeba przenieść je na inny nośnik, który umożliwi zapisanie danych i nie utracenie ich nawet w momencie utraty zasilania. W komputerach tę funkcję pełnią dyski twarde. Stąd bierze się fakt, że pracując w programach biurowych lub grając w gry komputerowe, co jakiś czas programy same zapisują wyniki pracy, a chcąc zapisać stan gry, trzeba zrobić to ręcznie i wydać taką komendę komputerowi. W innym przypadku dane nie będą dostępne po wyłączeniu komputera. Właśnie w tym momencie program komputerowy przenosi dane z pamięci RAM do odpowiednich plików zapisanych na dysku twardym, z których później ponownie korzysta.