Co zrobić, gdy pojawia się odcisk?

Co zrobić gdy pojawia się odcisk?


Odciski to dość bolesne zmiany na stopach. Najczęściej pojawiają się na piętach i pomiędzy palcami. Towarzyszące im dolegliwości bólowe mogą utrudniać nie tylko chodzenie, ale również codzienne funkcjonowanie. Zobacz, co zrobić, gdy pojawia się odcisk.

Jak rozpoznać odcisk?

Co zrobić, gdy pojawia się odcisk?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest odcisk. Być może okaże się, że zmiana na Twojej stopie nim nie jest! To okrągłe zgrubienia skórne, które posiadają twardy trzon, nazywany również korzeniem. Nacisk na niego podczas chodzenia czy stania sprawia wiele bólu. Trzon może być głęboko zakorzeniony, nawet w najgłębszych warstwach skóry stopy, co dodatkowo może potęgować dolegliwości bólowe. Niektórzy pacjenci skarżą się również na pieczenie lub kłucie miejsca, w którym znajduje się odcisk.

Odcisk zwykle ma średnicę od 1 do 20 mm i charakteryzuje się żółtym lub żółtawo-białym kolorem. Wokół odciska nierzadko pojawiają się stany zapalne, powodujące zaczerwienienie. Odciski są wyjątkowo niebezpieczne zwłaszcza dla osób zmagających się z cukrzycą. W wyniku np. neuropatii cukrzycowej, braku odczuwania bólu w stopach, mogą one zorientować się, że coś jest nie tak dopiero, gdy pojawią się widoczne zmiany na ich nogach.

Zapobiegaj powstawaniu odcisków

Zanim na Twojej stopie pojawi się bolesna zmiana, zastanów się, co możesz zrobić, by nie dopuścić do jej powstania. Niektóre osoby mają predyspozycje do odcisków. Jeżeli i Ty znajdujesz się w tej grupie, pamiętaj o kilku prostych, aczkolwiek ważnych zasadach. Codziennie myj dokładnie swoje stopy i starannie wycieraj przestrzenie między palcami. Nogi powinny być suche i czyste. Stosuj skarpetki bawełniane. Opis ich składu znajdziesz na opakowaniu.

Specjaliści z zakresu podologii radzą przede wszystkim stosować odpowiednie obuwie, które może zminimalizować ryzyko powstania nagniotka. Znasz zapewne baśń o Kopciuszku? Siostry głównej bohaterki skuszone wizją poślubienia księcia wciskały swoje stopy w za małe pantofelki. Nie powielaj ich błędu. Buty powinny być wygodne. Nie mogą być za małe, gdyż przyczynia się to powstawaniu tego rodzaju zmian.

Pamiętaj o systematycznym nawilżaniu stóp. Wybieraj kremy, które w swoim składzie zawierają masło Shea, olejki roślinne czy kwas salicylowy. Staraj się w miarę możliwości szybko poddać leczeniu różnych zwyrodnień stopy. Halluksy, koślawe palce czy płaskostopie mogą przyczyniać się do powstawania odcisków, które nierzadko potrafią naprawdę utrudnić życie, a nawet przyczynić się w skrajnych przypadkach do utraty kończyny.

Dbaj o swoje stopy, zwłaszcza gdy cierpisz na inne schorzenia. Przyczynami powstawania odcisków może być złe ukrwienie tkanek czy problemy z nadciśnieniem. Nie bagatelizuj żadnego objawu. Każda dolegliwość ze strony organizmu może być przyczyną gorszego przebiegu leczenia odcisku. Nie lekceważ nagniotków, zarówno wtedy, gdy chorujesz, jak i gdy nie masz zdiagnozowanej żadnej choroby.

Zobacz również:

Co zrobić, gdy pojawia się odcisk? Zadbaj o nawilżenie i peeling stóp

W poprzedniej części artykułu wspomnieliśmy o profilaktycznym stosowaniu kremów nawilżających. Pamiętaj, że takie preparaty możesz nakładać również wtedy, gdy odcisk już pojawi się na Twojej pięcie czy podstawie stopy. Profesjonalne preparaty nawilżające do stóp, stosowane w gabinetach kosmetologów i podologów, znajdziesz m.in. w sklepie internetowym kerpro.pl. 

Nowo powstały odcisk może udać Ci się zlikwidować przeprowadzając peeling gruboziarnisty stóp. W ten sposób zetrzesz martwy naskórek, może się okazać, że odcisk nie jest wcale tak głęboki jak pierwotnie uważałeś i po jednym lub kilku peelingach zniknie. W celu trwałego usunięcia odcisku najlepiej udać się na pedicure leczniczy, który dodatkowo pomoże Ci zadbać całościowo o stan Twoich stóp i paznokci.

Odstaw pumeks

Nie zaleca się stosowania pumeksu na stopy, na których pojawił się odcisk. Może być potencjalnym siedliskiem różnych grzybów i bakterii. Jego budowa sprzyja osadzaniu się różnych drobnoustrojów, co może być przyczyną wielu infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór zdezynfekowanego pilnika elektrycznego czy frezarki. Są to urządzenia, które mogą ułatwić usunięcie odcisku. Jednakże odradza się samodzielne „rozwiązywanie” problemu w domu. Z frezarki i dłuta korzysta podolog, pozbywając się takich zmian – jest to jednak doświadczony specjalista, który posiada szeroką wiedzę na temat powstawania odcisków.

Zrezygnuj z plastrów i preparatów do smarowania

Gdy pojawia się odcisk, tak naprawdę nie wiesz, jak głęboko znajduje się jego korzeń. Dlatego podolodzy nie zalecają stosowania plastrów czy substancji z kwasami. Takie środki działają żrąco na skórę stopy, ale nie są w stanie pomóc nam w pozbyciu się sedna problemu, a więc wypalenia korzenia. W rezultacie trzon zostaje na swoim miejscu, cierpi za to skóra, która jest nieustannie narażona na rżące substancje, w wyniku czego ulega podrażnieniom.

Nierzadko efektem leczenia domowymi sposobami jest pogorszenie ich stanu. W rezultacie oprócz odcisku pojawiają się poparzenia, skaleczenia, infekcje bakteryjne oraz rany przewlekłe, które niekiedy wymagają nawet interwencji chirurgicznej. Taka konieczność pojawia się np. w przypadku, gdy osoba chora na cukrzycę w wyniku choroby nie czuje bólu w stopach i niemość dokładnie przygląda się swoim stopom podczas codziennej pielęgnacji. Z pozoru drobny problem może przeistoczyć się w dość poważną zmianę, która może być przyczyną nawet amputacji całej nogi u pacjenta cierpiącego na cukrzycę.

Co zrobić, gdy pojawia się odcisk? Udaj się do podologa

Niby zaproponowane rozwiązanie jest dosyć oczywiste, jednak wiele osób nadal próbuje na własną rękę usuwać odciski. Zupełnie niepotrzebnie sięgają np. po noże, igły czy scyzoryki, by samodzielnie naruszyć odcisk. Takie rozwiązania zamiast pomóc dodatkowo wzmagają doświadczenia bólowe. Tymczasem usunięcie odcisku u podologa jest praktycznie bezbolesne i może trwać kilka minut.

Co więcej, oddanie swoich stóp w ręce doświadczonego specjalisty minimalizuje niemal do zera szanse na jakiekolwiek powikłania. W przypadku, gdy odcisk próbujemy usunąć samodzielnie, mogą pojawić się trudno gojące się rany. Dodatkowo nie mając wiedzy o tym, jak powstaje odcisk i jak głęboki jest korzeń, nasz nagniotek może powracać. W efekcie miejsce na skórze będzie naprzemiennie się goić i na nowo boleć.

Zabieg u podologa – na czym polega?

Decyzja o wizycie u podologa powinna być podjęta możliwie szybko, by zapobiec ewentualnym przykrym skutkom obecności tej nieprzyjemnej zmiany na stopie.

Przed usuwaniem odcisku stopa jest obowiązkowo myta i dezynfekowana. W tym celu podolog używa różnych specjalistycznych preparatów m.in. tych dostępnych na kerpro.pl, które mają na celu ochronę stopy przed zakażeniami i infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Dodatkowym zadaniem takich środków jest zmiękczenie naskórka, by ułatwić pozbycie się nagniotka.

Narzędzia podologa – dłuto, skalpel i frez – do przeprowadzania zabiegu zawsze muszą zostać obowiązkowo zdezynfekowane. Nawet wówczas, gdy są jednorazowe. Ma to zapewnić bezpieczny dalszy przebieg procesu usuwania odcisku. Podczas zabiegu podolog najpierw skalpelem usuwa rogową warstwę naskórka. Następnie za pomocą dłuta pozbywa się odcisku. Dopiero na tym etapie specjalista może określić jak głęboko sięga korzeń. W wielu przypadkach trzon nagniotka jest zakorzeniony w warstwach skóry właściwej. Po usunięciu korzenia zadaniem podologa jest wygładzenie otworu, który pozostał po odcisku. Zwykle używa się do tego frezu diamentowego w kształcie kulki.

Istotną częścią zabiegu jest zadbanie o odpowiedni opatrunek powstałej rany. Otwór po odcisku jest dezynfekowany preparatem przyspieszającym gojenie np. z wyciągu propolisowego. Stopa jest smarowana warstwą balsamu i zaklejana plastrem lub większym opatrunkiem. Nogi nie należy moczyć przez kilka następnych dni, by preparaty dobrze się wchłonęły. Tym sposobem po kilku wizytach kontrolnych odcisk zniknie.