Jak działa i co kupuje lombard? Te pytania najczęściej zadają sobie osoby, które muszą szybko pozyskać gotówkę. Czy uda się sprzedać używany, ale w dobrym stanie sprzęt AGD w atrakcyjnej cenie? Co trzeba wiedzieć przed pójściem do tej instytucji? Nie każdy ma złoto będące odpowiednim zabezpieczeniem. Dlatego poszerzane są rodzaje zabezpieczeń. Oprócz złota, techniki i elektroniki lombard przyjmuje sprzęt sportowy (deski snowboardowe, sprzęt do ćwiczeń itp.), rowery, a nawet ręcznie robione szachy i warcaby, czyli wszystko, co ma wartość. Zastawienie roweru w lombardzie to oferta skierowana do aktywnych klientów. Oceniany jest jego stan, marka, posiadanie dowodu zakupu.
Co kupuje lombard?
Lombard to świetny sposób na pozbycie się bałaganu i sprzedanie dodatkowych, niepotrzebnych przedmiotów w zamian za przypływ gotówki. Firma pobiera odsetki od pożyczek pod zastaw, ale działa bardziej elastycznie i łatwiej z nią negocjować niż z bankami, rekinami pożyczkowymi, które wymagają silnej identyfikacji, oceny kredytowej, aby zapewnić możliwość spłaty pożyczek.
Lombard kupuje telewizory, telefony komórkowe, laptopy
Smartfony, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne, e-booki i konsole do gier. To lombardy chętnie kupują. Również modele plazmowe i konwencjonalne, a także monitory ciekłokrystaliczne. Telefony komórkowe są popularnym i najtańszym zabezpieczeniem. W lombardzie łatwo zastawić iPhone’a, ale nie należy liczyć na kwotę zbliżoną do ceny zakupu. Pracownik lombardu dokona oceny, biorąc pod uwagę, stan, model, datę zakupu. Duże znaczenie ma załączenie do urządzenia ładowarki, ponieważ mogą pojawić się wątpliwości o legalność wejścia w posiadania telefonu.
Ponadto klienci często próbują sprzedać sprzęt z wadami, konieczna jest kontrola wielostronna: czy urządzenie było w wodzie, czy działają wszystkie gniazda i karta pamięci, czy działa bateria, kamera, głośniki, mikrofon. Czy ekran i obudowa nie są uszkodzone? Czy działa tryb Wi-Fi, bluetooth, hotspot? Laptopy i komputery przechodzą podobny test, cenę można negocjować a uzyskane pieniądze będą dobrym zastrzykiem przed wypłatą.
Ekskluzywna biżuteria oraz antyki są kupowane przez lombard
Różne problemy finansowe skłaniają ludzi do zastawu cennej biżuterii, pamiątek rodzinnych w postaci antyków. Ale te wyjątkowe przedmioty pozwalają uzyskać gotówkę, która w danym czasie jest najważniejsza. Lombard kupuje cenne rzeczy ze złota, srebra i platyny jako zabezpieczenie, ze spieniężeniem którego nie ma problemu. Klienci mają trudności ze sprzedażą pierścionków, kolii czy zegarków poprzez strony internetowe, dlatego lombard już dla wielu ludzi okazał się najefektywniejszą formą wsparcia finansowego. Oprócz stanu i zapotrzebowania na produkt, na cenę wpłynie dostępność oryginalnych opakowań i dokumentów. Antyki takie jak przedmioty gospodarstwa domowego z dawnych czasów, porcelana, szkło, obrazy, sztućce, przedmioty sztuki, są trudne do oceny, ale kupowane przez lombard.
Lombard kupuje używane AGD i RTV?
Tak, urządzenia elektryczne takie jak: lodówki, zmywarki, telewizory czy: wiertarki, piły, szlifierki są zawsze poszukiwane przez klientów chcących kupić używany i tani sprzęt. Oddając sprzęt i elektronikę do lombardu, na pewno jest sprawdzana kompletność i sprawność produktu, stan przewodu zasilającego. Podejrzenie awarii: zapach spalenizny, uszkodzenie uzwojenia itp. Kamery, odkurzacze, multicookery, ekspresy do kawy, wszelki przyzwoity sprzęt AGD może zainteresować lombard, najważniejsze jest to, że pracownik oraz klient wzajemnie uzgodniają cenę.
Auto, moto i ciągnik
Jednym z najpopularniejszych przedmiotów zabezpieczenia są samochody, motocykle oraz i inne pojazdy. Lombard jest prawnie zobowiązany do zaparkowania samochodu pod zastaw na swoim parkingu. Szacunkowy koszt samochodu jest ustalany przez rzeczoznawcę na podstawie cen rynkowych za rzeczy w podobnym wieku i stanie. Ważne jest, aby pojazd był w ruchu i nie doszło do znaczących uszkodzeń.
Czy lombard kupi nieruchomość?
Tak, lombard skupuje mieszkania, domy, działki, lokale handlowe, usługowe itd. Trzeba posiadać akt własności na daną nieruchomość lub wyciąg z księgi wieczystej. Przedstawiciel lombardu sporządza umowę zawierając w niej stosowne dane. Nie należy podpisywać takiego dokumentu w ciemno, należy zapoznać się z jego treścią i dopiero złożyć podpis. To co wyróżnia lombard to szybkość działania, ponieważ procedura zakupu/sprzedaży domu czy działki wymaga jedynie 24 godzin, po czym klient otrzymuje pieniądze na konto.
Jak odkupić zastawione rzeczy z lombardu?
Klient lombardu poza głównym okresem, na jaki zawierana jest umowa, ma również możliwość przedłużenia terminu zastawu. Ale zainteresowanie w tym okresie może znacznie wzrosnąć, lepiej od razu wyjaśnić ten punkt podczas dokonywania transakcji. O czym trzeba pamiętać? O przeczytaniu umowy kupna-sprzedaży, zastanowienia się nad jej treścią i podpisania dokumentu. Czy niewykupienie na czas zastawu skutkuje nałożeniem kar finansowych przez lombard? Nie, takiego zagrożenia nie ma, ponieważ tylko całkowita spłata pożyczki umożliwia odzyskanie przedmiotu zastawu. Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, zastaw przechodzi na własność lombardu, który może nim dysponować i wstawić na sprzedaż. Ważne? Lombard w żadnym wypadku nie sprzeda zastawionego produktu przed upływem okresu kredytowania określonego w umowie.