Współczesne obiekty rodzinne, mieszkalne, w swoim planie niejednokrotnie uwzględniają przestrzeń, którą jest garaż. Posiada on wszechstronne zastosowanie, jednak przede wszystkim pozwala na bezpieczne przechowywanie narzędzi, jak również innego typu urządzeń. Przede wszystkim jednak to miejsce, w którym parkuje się samochód. Jeśli garaż stanowi ściśle związane z domem pomieszczenie, trzeba pamiętać, iż brama garażowa staje się niezbędna. Chodzi przede wszystkim o to, iż ograniczona dostęp do wnętrza domu powietrzu chłodnemu, jak też redukuje ulatnianie się ciepła. Brama garażowa przesuwna jak zrobić: to istotne w szczególności w okresie grzewczym.
Brak garażu w planie domu – co zrobić?
Z uwagi na ogólne koszty budowy domu z garażem, niektóre plany nie przewidują tego typu pomieszczenia. Nie oznacza to, iż samochód musi stać na zewnątrz. Na rynku dostępne są nowoczesne rozwiązania w postaci wiat garażowych, które są bardzo popularne. Ich zaletą są zróżnicowane materiały, wykorzystane do stworzenia elementów konstrukcyjnych. Często spotkać można wiaty drewniane. Są one stosunkowo proste w montażu, a jednocześnie estetyczne. Świetnie komponują się z ogrodem, jeśli takowy znajduje się wokół domu. Dodatkowo wyposażone są w zadaszenie, co ułatwia ochronę samochodu przed opadami. Rozmiar wiaty może być dostosowany tak samo do wielkości posesji, jak też ilości pojazdów, które w jej środku mają być przechowywane. Innym rozwiązaniem są standardowe wiaty, wykonane z blachy, które sporym zainteresowaniem cieszyły się kilka lat temu. Obecnie jednak częściej spotkać można samodzielne garaże murowane, które świetnie sprawdzają się także jako warsztat, przede wszystkim dla osób, które lubią majsterkować.
Wiata garażowa a brama – czy warto?
Jeśli dana konstrukcja przewiduje udźwig, który umożliwia montaż bramy, z pewnością jest to doskonały sposób na dodatkową ochronę samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Bardzo popularne są bramy garażowe roletowe. Mają swoje zastosowanie przede wszystkim przy okazji pojazdów, które mają ograniczony metraż. Cała konstrukcja, po której prowadzona jest brama, znajduje się pod sufitem, dzięki temu brama składa się do środka. Bramy garażowe mogą być wykorzystane nawet przy okazji wiat drewnianych. W tym przypadku często spotkać można drewniane bramy skrzydłowe. Trzeba pamiętać jednak o wcześniejszym, odpowiednim umiejscowieniu waty, tak, by można było wygodnie otwierać bramę.
Jaka jest najlepsza brama do garażu?
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Jednym z nich są bramy garażowe uchylne. Działają podobnie do tych roletowych, z tą różnicą, iż drzwi uchylne nie składają się, a tylko unoszą ku górze, pod sam sufit, jednak ich pewna część wystaje na zewnątrz. Zjawisko to nie występuje natomiast w przypadku bramy roletowej. Ciężko stwierdzić, by jeden typ bramy miał przewagę nad innym. Sporo zależy od ogólnego charakteru obiektu, jak również od dostępnego miejsca. Dla przykładu bramy segmentowe często otwierają się podobnie do roletowych, różnica tkwi w ilości elementów składanych, jak też samego materiału, który użyto do wykonania bramy. Przede wszystkim należy uwzględnić, jak dużo miejsca znajduje się wokół garażu.
Zobacz również:
Brama garażowa przesuwna – czy można zrobić ją samemu?
Najczęściej usługi tego typu zlecane są profesjonalnym ekipom. Wynika to z faktu, iż posiadają odpowiednie doświadczenie, jak również narzędzia, które ułatwiają tego typu prace. Jednak nie oznacza to, iż nie można takiej bramy wykonać samodzielnie. Oczywiście przygotowanie poszczególnych elementów wymaga dużej wiedzy technologicznej, jak też odpowiedniego warsztatu i szeregu narzędzi. Na szczęście można znaleźć gotowe rozwiązania, jak też poszczególne elementy, które w dużej mierze wymagają przede wszystkim samego montażu. Wiele bram oferuje także plany poglądowe, na których opisany jest sposób ich montażu. To spore ułatwienie, przede wszystkim dla osób, które są zaznajomione z rysunkiem technicznym.
Czy warto wykorzystać napęd do bramy garażowej?
To jeden z nowoczesnych elementów, stosowany tak samo przy okazji bram wjazdowych, jak też garażowych. Napęd do bramy odpowiada za jej automatyczne otwieranie. To wygodny sposób na stworzenie nowoczesnej przestrzeni mieszkalnej. Bramy wjazdowego tego typu wykorzystywane są tak samo w przemyśle, jak przy okazji nowoczesnych osiedli. Jeśli chodzi o garaże, warto również zastanowić się nad napędem. W szczególności jeśli ma być zamontowany przy okazji bram segmentowych, czy roletowych. Ma swoje zastosowanie szczególnie w obliczu niekorzystnych warunków atmosferycznych. System otwierania bramy aktywowany jest za pośrednictwem specjalnego pilota, dzięki czemu nie ma potrzeby opuszczania pojazdu, by otworzyć wjazd do garażu. Dodatkowo system dba o to, aby drzwi zamykały się automatycznie, dzięki czemu nie ma obawy, iż ktoś zapomni zamknąć którąś z bram. Montaż takiego napędu wymaga jednak fachowej wiedzy, z uwagi, iż potrzeba podłączyć ze sobą poszczególne podzespoły z elementami konstrukcyjnymi bramy, jak też zintegrować z systemem pilot sterujący.